خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  صدور دستور قضایی اعزام آرش صادقی به بیمارستان، همزمان با بی خبری از وضعیت گلرخ ایرایی

صدور دستور قضایی اعزام آرش صادقی به بیمارستان، همزمان با بی خبری از وضعیت گلرخ ایرایی

خبرگزاری هرانا – امیر رئیسیان، وکیل مدافع آرش صادقی از صدور دستور قضایی، مبنی بر اعزام آرش صادقی به بیمارستان «با حفظ کرامت انسانی و عدم تحمیل دستبند و غیره» خبر داد. آقای صادقی پس از مدتها کارشکنی مسئولین، در مهرماه سال جاری علیرغم تعیین وقت قبلی به دلیل مخالفت با انتقال با دستبند و پابند و پوشیدن لباس زندان، از اعزام به بیمارستان محروم شده بود. این خبر امیدبخش در حالی است که گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی، روز گذشته توسط ۱۰ مامور امنیتی در منزل خود در تهران بدون ارائه حکم قضائی بازداشت شد. گلرخ ایرایی که پیش از بازداشت درباره توقف روند درمانی همسرش ابراز نگرانی کرده بود، تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ تماسی با خانواده خود نداشته و از محل نگهداری و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۹۸، امیر رئیسیان، وکیل مدافع آرش صادقی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از صدور دستور قضایی جهت اعزام موکلش به بیمارستان خبر داد.

این وکیل دادگستری روز جاری با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود گفته است: “دستور قضایی برای اعزام آرش صادقی به مرکز درمانی، با حفظ کرامت انسانی و عدم تحمیل دستبند و غیره صادر شد. امیدوارم مسئولین زندان، اینبار در اعزام ایشان به ملاحظات زندانیان سیاسی توجه کرده و جان و آبروی انسان را پاسداری کنند”.

در روزهای اخیر ۱۵۱ تن از فعالین مدنی و سیاسی، زندانیان سیاسی و خانواده برخی محبوسین با انتشار نامه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت جسمی آرش صادقی، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج، خواهان رسیدگی فوری به وضعیت درمانی وی شده بودند.

همچنین جمعی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت جسمی آرش صادقی، خواهان اعزام فوری وی به مراکز درمانی شده بودند.

آرش صادقی کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج پیشتر توسط دادگاه انقلاب به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده که پس از جمع شدن با حبس تعلیقی ۴ ساله پیشین او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد با این حال کماکان از اجرایی شدن این ماده در مورد آقای صادقی خبری نیست.

وی هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد در ایام زندان به نوع بدخیم سرطان استخوان به نام کندروسارکوما دچار شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته است. با این حال محرومیت آقای صادقی از ادامه روند درمان باعث بروز مشکلات جسمی بسیاری علی الخصوص ناحیه جراحی شده، بوده است.

پزشکان معالج آرش صادقی معتقد بودند که او باید هر چهار ماه یک بار پس از عمل جراحی به بیمارستان اعزام و دوره‌های درمانی را طی می‌کرد، اما با وجود سپری شدن بیش از یک سال از عمل جراحی تاکنون از اعزام وی ممانعت شده است.

ممانعت از اعزام آقای صادقی به بهانه های مختلف تاکنون ادامه داشته است از جمله ماه گذشته که به دستور امین وزیری، دادیار ناظر زندانیان سیاسی به بهانه نپوشیدن لباس زندان و عدم قبول دستبند و پابند از اعزام وی جلوگیری شد.

همزمان با خبر امیدبخش دستور قضایی اعزام آقای صادقی به بیمارستان، خانواده آرش صادقی و همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی، پس از بازداشت ناگهانی روز گذشته خانم ایرایی همچنان در بی خبری و نگرانی به سر می برند. گلرخ ایرایی که طی روزهای پیش از بازداشت درباره توقف روند درمانی همسرش ابراز نگرانی کرده بود، تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی سابق، روز شنبه ۱۸ آبان ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بازداشت وی روز گذشته با حضور حدود ۱۰ مامور امنیتی مرد و بدون ارائه حکم بازداشت در منزل شخصی وی در تهران صورت گرفته بود.

هرچند خانم ایرایی با تودیع قرار وثیقه از بابت پرونده دیگر خود که در دوران حبس علیه او گشوده شده و به حبس محکوم شده بود به صورت موقت آزاد بود، با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی از دلایل بازداشت وی در دست نیست.

لازم به ذکر است گلرخ ابراهیمی ایرایی در حالی که دوران محکومیت پیشین خود را در بند زنان زندان اوین سپری می کرد، پیشتر به همراه آتنا دائمی با گشایش پرونده دیگری روبرو و توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۲ سال و ۱ ماه حبس کاهش پیدا خواهد کرد.

دادگاه همچنین علاوه بر این هر یک این دو شهروند را به ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب محکوم کرده و حکم صادره در مرحله بدوی، در مرحله تجدید نظر و بدون تشکیل جلسه دادگاه اواسط شهریورماه سال جاری عینا تائید و به این شهروندان ابلاغ شد.

خانم ایرایی که از سوم آبان ماه سال ۹۵ همزمان با آرش صادقی در حال تحمل محکومیت حبس خود به دلیل فعالیت های مدنی در زندان اوین بود در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال جاری با پایان دوران محکومیت از بابت پرونده پیشین و با تودیع قرار وثیقه از بابت پرونده جدید از زندان آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید