خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی مریوان و سردشت

کشته و زخمی شدن چهار کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی مریوان و سردشت

خبرگزاری هرانا – سه کولبر در مناطق مرزی شهرستان مریوان در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی و به بیمارستان منتقل شدند. همچنین یک کولبر اهل سردشت که پیشتر در اثر شلیک نیروهای مرزبانی مجروح شده بود روز جمعه در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۸، شلیک نیروهای مرزبانی منطقه ته‌ته از توابع شهرستان مریوان به سوی جمعی از کولبران در این منطقه به زخمی شدن سه کولبر منجر شد.

هویت سه کولبر زخمی‌شده “عثمان ترخان‌آباد”، “درویش صاحبی” و “یادگار مریوانی” احراز شده است.

در این گزارش آمده است که این کولبران بدون اخطار قبلی از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته اند.

همچنین “پیمان یوسفی” کولبر اهل سردشت که در تاریخ ۱۳ مهرماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای زمینی سپاه پاسداران در شهرستان سردشت بر روی گروهی از کولبران، مجروح شده بود روز جمعه ۱۰ آبان ماه در اثر شدت جراحات در بیمارستانی در شهر ارومیه جان خود را از دست داد.

گفتنی است وی به همراه تعداد دیگر از کولبران در مکانی به نام “پلکان” بدون اخطار قبلی، از فاصله‌ نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی نیروهای مذکور قرار گرفته‌ بودند و آقای یوسفی توسط ساکنین روستای بیتوش به مراکز درمانی سردشت و نهایتا به دلیل وخامت حال به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده بود.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

پیمان یوسفی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید