خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تعیین زمان جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل مغربی نژاد نوکیش مسیحی

تعیین زمان جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل مغربی نژاد نوکیش مسیحی

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز روز شنبه در دادگاه انقلاب این شهر برگزار خواهد شد. وی در بهمن ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. در تاریخ ۳۰ مهرماه سال جاری آقای مغربی نژاد پس از احضار به دادگاه انقلاب شیراز تفهیم اتهام شده و در پی افزایش قرار کفالت آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از محبت نیوز، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی روز شنبه ۱۱ آبان ماه در دادگاه انقلاب شیراز برگزار خواهد شد.

وی پیش از این نیز در تاریخ ۳۰ مهرماه ۹۸ در ارتباط با اتهامات “توهین به اسلام” و “ارتداد” به دادگاه انقلاب شیراز احضار شده و پس از حضور در این دادگاه پس از رد هر دو اتهام، با افزایش قرار کفالت آزاد شده است.

روز جمعه ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی اهل شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

ماموران امنیتی پس از بازداشت اسماعیل مغربی‌نژاد او را با خود به محل زندگی‌اش برده و پس از تفتیش خانه، وسایل شخصی او مانند لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب‌های مسیحی و نوشته‌های روزانه او را ضبط کرده و با خود برده بودند. ماموران امنیتی مدعی شده بودند که حکم جلب به همراه دارند ولی درخواست اسماعیل مغربی‌نژاد برای مشاهده آن را رد کردند.

این شهروند مسیحی ۶۴ سال سن دارد و به دلیل باور خود بارها از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران بارها تحت فشار قرار گرفته است. منابع آگاه نزدیک به اسماعیل مغربی‌نژاد گفته اند که حدود ۱۰ سال پس از گرویدن به مسیحیت “سوء قصدی به جان او صورت گرفت که نافرجام ماند و او نجات یافت”.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

اسماعیل مغربی‌نژاد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید