خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارشی از وضعیت بهزاد همایونی، فعال مدنی در زندان اوین

گزارشی از وضعیت بهزاد همایونی، فعال مدنی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – بهزاد همایونی، فعال مدنی که در تیرماه سال جاری بازداشت و به زندان کاشان منتقل شده بود اوایل شهریورماه به زندان اوین در تهران منتقل شده است. وی توسط دادگاه انقلاب اصفهان به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده است که در صورت تائید حکم به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال حبس از میزان محکومیت وی قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهزاد همایونی، فعال مدنی از اوایل شهریورماه سال جاری به بند عمومی زندان اوین منتقل شده است.

این فعال مدنی پیشتر توسط دادگاه انقلاب اصفهان از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

بهزاد همایونی پیش از این نیز توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از تجمیع احکام صادره و در صورت تائید حکم، با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال، از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

بهزاد همایونی در تاریخ ۹ تیرماه ۹۸، در شهرستان آران و بیدگل، توسط مأموران امنیتی بازداشت شده بود. وی ابتدا به زندان کاشان منتقل شده و پس از مدتی به زندان تهران بزرگ و نهایتا به زندان اوین انتقال پیدا کرده است.

یک منبع مطلع پیشتر در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “محمد مهدوی فر که دوران تبعیدش را در شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان طی می کرد، طی مرخصی چند روزه به زادگاهش آران و بیدگل بازگشته بود. آقای همایونی برای ملاقات ایشان به منزلش رفته بود که ماموران امنیتی بدون ارایه هیچ حکمی وارد منزل محمد مهدوی فر شده و با زدن دست بند و چشم بند اقدام به بازداشت آقای همایونی کرده‌اند”.

وی پیشتر نیز در تاریخ ۲۲ بهمن ماه ۹۶ با در دست داشتن پلاکاردی در حمایت از نرگس محمدی و محمد مهدوی فر همراه فرزندش بازداشت و در تاریخ ۳۰ بهمن ماه همان سال آزاد شده بود.

این شهروند ۵۸ ساله، سابقه مشارکت در جنگ هشت ساله را داشته و مجروح جنگی یا اصطلاحا جانباز دوران جنگ است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید