خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸, 25th of July 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ ساعت ۱۰:۴۱:۴۲

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد

یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مربوط به “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود در زندان زنجان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۲۳ مهر ماه، یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.

هویت این زندانی که پیشتر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، “بهمن پرویزی، اهل میاندوآب” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “بهمن از سال ۱۳۹۳ به همراه دو نفر دیگر به اتهام ۶۵ کیلو مواد (نوع مواد نامعلوم) بازداشت شد و هر سه نفر در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند. از این میان حکم بهمن اجرا شد و دو هم‌جرمش همچنان در بند هستند”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

لازم به ذکر است هرانا پیشتر در گزارشی لیست اسامی تعدادی از زندانیان در خطر اعدام زندان زنجان از جمله بهمن پرویزی را منتشر کرده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش سالانه ۱۳۹۸ در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دست‌کم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید