خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  فوژان رشیدی، شهروند بهایی از زندان اصفهان آزاد شد

فوژان رشیدی، شهروند بهایی از زندان اصفهان آزاد شد

خبرگزاری هرانا – فوژان رشیدی شهروند بهایی اهل بهارستان اصفهان روز گذشته به صورت مشروط از زندان اصفهان آزاد شد. وی در تاریخ ۱ مهرماه سال گذشته به همراه همسرش میلاد داوردان و ۷ شهروند بهایی دیگر بازداشت و به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۳ سال از دوران محکومیت وی قابل اجرا بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۹۸، فوژان رشیدی، شهروند بهایی از زندان اصفهان آزاد شد.

آزادی وی روز گذشته پس از گذراندن بیش از یک سوم از دوران محکومیت صورت گرفته است.

وی در آبان ماه ۹۷ به همراه همسرش میلاد داوردان در حالی که در حدود یک ماه از ازدواجشان گذشته بود به همراه ۷ شهروند بهایی دیگر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان محاکمه و از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی” به ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این حکم در مرحله تجدید نظر در دی ماه سال گذشته توسط دادگاه تجدید نظر استان اصفهان عینا تائید شد و با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد، یعنی ۳ سال از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی” در خصوص وی قابل اجرا بوده است.

همزمان با وی ۶ شهروند بهایی دیگر در این پرونده به نام های “افشین بلبلان، سهام آرمین، میلاد داوردان، فرهنگ صهبا، انوش راینه و علی ثانی” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ شهروند بهایی دیگر نیز به نام های “بهاره زینی(سبحانیان) و سپیده روحانی” به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این شهروندان در تاریخ ۱ مهرماه ۹۷ در بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل این شهروندان را نیز مورد تفتیش و ضبط تعدادی از وسایل شخصی قرار داده بودند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید