خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی همزمان با بخشش یک محکوم به اعدام

اجرای حکم اعدام یک زندانی همزمان با بخشش یک محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز جاری، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی سنندج اجرا شده است. همچنین یک زندانی دیگر نیز در بندرعباس که از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۸،یک زندانی در زندان مرکزی سنندج به صورت مخفیانه اعدام شد.

هویت این زندانی، عالم کریمی، حدودا ۵۰ ساله، اهل مریوان عنوان شده است، وی از ۱۰ سال پیش با این اتهام در زندان بسر میبرد.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص گفته بود: “عالم کریمی به اتهام قتل خواهر زاده خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

گفتنی است که هرانا پیشتر از امکان اعدام قریب‌الوقوع این زندانی خبر داده بود.

اعدام این زندانی در این مدت ازسوی هیچ رسانه داخلی و یا مرجع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش سالانه ۱۳۹۸ در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دست‌کم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند

رهایی از اعدام یک زندانی در بندرعباس

به گزارش میزان، صالحی از آزادی یک زندانی محکوم به اعدام در بندرعباس خبر داد و گفت: “این پرونده پس از ۵ سال و با جلب رضایت اولیای دم منجر به صلح و سازش شد”.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در خصوص جزئیات این پرونده اظهار داشت: “آبان ماه ۱۳۹۳ با کشف جسدی در خودروی سواری پارک شده در بلوار ساحلی بندرعباس، پرونده‌ای با موضوع قتل عمدی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان تشکیل شد و با بررسی موضوع توسط بازپرس و مأموران انتظامی متهم را بازداشت و در تحقیقات اولیه به قتل اقرار کرد”.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: “پس از صدور کیفرخواست در دادسرا و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری استان هرمزگان، با توجه به اقرار صریح متهم به قتل به ارتکاب جرم و درخواست اعدام توسط اولیای دم، حکم به اعدام صادر شد که رأی مذکور در شعبه بیست و نهم دیوانعالی کشور تأیید و ابرام شد”.

صالحی خاطرنشان کرد: “با توجه به قطعیت حکم اعدام، پرونده به منظور اجرا در اختیار واحد اجرای احکام کیفری بندرعباس قرار گرفت و با تشکیل جلسه با اولیای دم پس از جلب رضایت آن‌ها در نهایت لحظاتی پیش از اجرای حکم منجر به صلح و سازش شد و این جوان ۲۶ ساله پس از تحمل ۵ سال حبس از اعدام رهایی یافت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید