خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  دستکم ۳ شهروند از جمله نوه آخرین نخست وزیر شاه در جریان اعتراضات لردگان بازداشت شدند

دستکم ۳ شهروند از جمله نوه آخرین نخست وزیر شاه در جریان اعتراضات لردگان بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – دستکم ۳ شهروند از جمله یکی از نوادگان شاپور بختیار در جریان اعتراضات مردمی در لردگان بازداشت شده اند. گفته می شود این شهروندان پس از بازداشت جهت اعترافات اجباری تحت فشار نیروهای امنیتی قرار گرفته اند. روز شنبه نیز استاندار چهارمحال و بختیاری از دستگیری تعدادی از شهروندان در جریان این درگیری خبر داده بود. روز جاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت آمار مبتلایان به ویروس ایدز در این منطقه را نزدیک به ۷۰ تن اعلام کرده است. این در حالی است که به گفته وی فقط ۱۵۰۰ تن از اهالی روستای چنار محمودی لردگان تحت نمونه برداری قرار گرفته اند. مردم این روستا در اعتراض به آنچه که قصور مسئولین بهداشت روستا در انتقال ویروس ایدز به تعدادی از اهالی تلقی می‌کنند طی روزهای اخیر دست به تجمع اعتراضی زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دستکم ۳ شهروند در جریان اعتراضات مردمی در لردگان استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شده اند.

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر هرانا از تحت فشار قرار گرفتن این شهروندان جهت اخذ اعترافات اجباری توسط نیروهای امنیتی خبر داده است.

روز گذشته خبرگزاری فارس از بازداشت نوه شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر ایران پیش از انقلاب ۵۷ در جریان این اعتراضات خبر داده بود.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع مدعی شده است که “فرد بازداشت شده با هویت جعلی وارد ایران شده و اصالتا اهل چهارمحال و بختیاری و مقیم خارج از کشور است”.

این ادعا در حالی مطرح شده است که یکی از نزدیکان خانواده آقای بختیار به گزارشگر هرانا گفته است: “فرد بازداشت شده «امیر بختیار» ساکن روستای سورک در استان چهارمحال و بختیاری است و تاکنون هیچ گاه برای زندگی و حتی سفر از کشور خارج نشده است”.

هویت دو شهروند بازداشت شده دیگر غلام نوروزی باجول و مهدی میرکریمی توسط هرانا احراز شده است.

روز جاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت از ابتلای حدود ۷۰ تن از اهالی شهرستان لردگان به HIV خبر داده است. این در حالی است که به گفته وی تاکنون فقط ۱۵۰۰ تن از اهالی این روستا تحت نمونه برداری و غربالگری قرار گرفته اند.

گفتنی است روز شنبه ۱۳ مهرماه ۹۸، جمعی از مردم روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان در اعتراض به مبتلا شدن برخی از اهالی این روستا به HIV، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان، دست به تجمع زدند.

در جریان این تجمع ماموران نیروی انتظامی و یگان ویژه با استفاده از گاز اشک اور اقدام به متفرق کردن معترضان کرده و با آنها درگیر شدند. گفته می شود در جریان این درگیری تعدادی از مردم معترض زخمی شده و ماموران اقدام به شلیک هوایی گلوله کرده‌اند. همچنین بر اساس اخبار رسیده از منابع غیر رسمی، نیروهای امنیتی با گلوله‌های ساچمه‌ای نیز به سمت معترضان شلیک کرده و چند نفر مجروح شده‌اند.

در پی به خشونت کشیده شدن این تجمع و عدم پاسخدهی مسئولین در این خصوص، مردم معترض به برخی ساختمان های دولتی لردگان از جمله فرمانداری این شهر حمله کرده و خانه بهداشت و دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیدند. مردم معترض همچنین با سردادن شعارهایی خواهان استعفای مسئولین بهداشت شدند.

در حالی که بعضی از اهالی این روستا آلوده بودن وسایل حجامت و اندازه‌گیری قند خون را دلیل این ابتلا می‌دانند روز جاری سعید نمکی، وزیر بهداشت، با بیان اینکه از بیش از ۴۰ روز پیش گزارش‌هایی از ابتلا به ویروس “ایدز” در روستای چنار محمودی دریافت کرده‌اند، گفت: «همکاران ما بسیار آرام و بی‌صدا و با حفظ حرمت مردم شریف آن منطقه کارها را پیش می‌بردند.»

لازم به ذکر است روز چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در اظهارنظری مرتبط با این مسئله، ابتلای ۲۶ تن از اهالی را به ویروس ایدز تایید کرد و در شرح جزییات بیشتر گفت: “بر اساس اطلاعات رسیده این روستا حدود ۱۸۰۰ نفر جمعیت دارد و متاسفانه به دلیل وضعیت نابسامان معیشتی ۲۴۰ نفر از اهالی روستا به اعتیاد روی آورده‌اند که از این تعداد نیز ۲۰ نفر معتاد تزریقی هستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید