خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – یک متهم پس از تبرئه از اتهام تجاوز به عنف، توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام “رابطه خارج از ازدواج” به تحمل ۱۰۰ ضربه شلاق و مجازات های دیگر محکوم شد. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می‌کند، این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از آفتاب، مرد خیاط که از دو سال قبل به اتهام ارتباط خارج از ازدواج با یک زن جوان بازداشت شده است به شلاق و تبعید محکوم شد.

رسیدگی به پرونده از اوایل سال‌۹۶، با طرح شکایت مرد میانسالی علیه مرد خیاط در پلیس تهران به جریان افتاد. او در توضیح ماجرا گفت: «من و همسرم صاحب دو فرزند هستیم، اما از همان ابتدای زندگی با هم اختلاف داشتیم تا اینکه چندی قبل زیبا قهر کرد و هر چه با او صحبت کردم، قبول نکرد به خانه برگردد. به همین دلیل ناچار شدم برایش خانه‌ای اجاره کنم و خودم هر بار به خاطر فرزندانم به ملاقات آن‌ها می‌رفتم.»

مرد میانسال ادامه داد: «همسرم در یک کارگاه خیاطی کار می‌کرد و زمانی که برای آخرین بار به دیدن بچه‌هایم رفته بودم از پسرم شنیدم که همسرم با صاحب کارگاه که مردی به نام رضا است ارتباط دارد. من عصبانی شدم و از همسرم خواستم در این مورد توضیح دهد. او ادعا کرد که رضا او را فریب داده‌است. از همسرم خواستم تا از رضا شکایت کند، اما همان شب همسرم با خوردن قرص خودکشی کرد و فوت شد.»

با طرح این شکایت رضا بازداشت شد و تحت بازجویی قرار گرفت. او به مأموران گفت: «مدتی بود که زیبا در کارگاه من کار می‌کرد تا اینکه تصمیم گرفتیم به صورت شراکتی یک کارگاه تولیدی راه‌اندازی کنیم. او می‌گفت مطلقه است و همراه فرزندش تنها زندگی می‌کند به همین خاطر به او علاقه‌مند شدم.» متهم ادامه داد: «بعد از مدتی شراکت ما به هم خورد به همین خاطر از او خواستم پولی که هزینه کردم را پس دهد، اما او زیر بار نمی‌رفت تا اینکه مجبور شدم ماجرای ارتباطمان را با پسرش مطرح کنم تا تحت فشار قرار بگیرد و پولم را پس دهد.»

بعد از اقرارهای متهم، پرونده به شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در اولین جلسه رسیدگی هیئت قضایی رضا را مجرم شناخته و او را به اعدام محکوم کردند، اما این حکم با اعتراض متهم در دیوان عالی کشور نقض و به همان شعبه ارجاع داده شد.

بنابراین متهم بار دیگر در همان شعبه به ریاست قاضی رحمانی پای میز محاکمه قرار گرفت. او بعد از درخواست اشد مجازات از سوی شاکی در آخرین دفاعش گفت: «متوفی گفته بود مطلقه است و خودش بارها ابراز علاقه کرده‌ بود، اما این رابطه به خاطر اختلاف در شراکت کاری به هم خورد و من متحمل خسارت زیادی شدم، اما او برای برگرداندن پول‌هایم طفره می‌رفت. فکر کردم اگر ماجرای ارتباط را به پسرش بگویم او طلبم را پس می‌دهد. باور کنید نمی‌دانستم این کار به قیمت جان او تمام می‌شود و پشیمانم.»

در پایان هیئت قضایی بعد از شور متهم را از اتهام تجاوز به عنف تبرئه و وی را به خاطر رابطه خارج از ازدواج به ۱۰۰ ضربه شلاق و دو سال تبعید محکوم کرد.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید