خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بازداشت، تفتیش منزل و پلمب محل کسب عباس طائف شهروند بهایی

بازداشت، تفتیش منزل و پلمب محل کسب عباس طائف شهروند بهایی

خبرگزاری هرانا – عباس طائف، شهروند بهایی ساکن تهران، روز جمعه توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مامورین در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل و محل کار، تعدادی از لوازم و مدارک شخصی وی را نیز ضبط کرده و دفتر کار او را نیز پلمب کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۵ مهرماه ۹۸، عباس طائف، شهروند بهایی ساکن تهران، توسط مامورین اداره اطلاعات و در منزل شخصی بازداشت شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی به گزارشگر هرانا گفت: “مامورین اداره اطلاعات در حین بازداش آقای طائف، منزل وی را نیز تقتیش کرده و تعدادی از مدارک و لوازم شخصی او را نیز با خود بردند. همسایگان محل کار آقای طائف نیز به خانواده وی گفته اند که پس از بازداشت، مامورین به همراه آقای طائف به دفتر کار وی رفته و پس از بازرسی و ضبط برخی مدارک، دفتر کار او را نیز پلمب کرده اند”.

به گفته این منبع مطلع، آقای طائف به بیماری قلبی، کلیوی و همچنین دیابت مبتلا است که این موضوع در کنار بی خبری از وضعیت وی باعث افزایش نگرانی خانواده این شهروند بهایی شده است.

هرانا در همان روز از تفتیش منازل تعداد پرشماری از شهروندان بهایی از جمله بهروز اسدالله زاده و آقای ظفر در تهران و کرج و بازداشت برخی از آنان از جمله آقای ظفر توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

پیشتر یک منبع مطلع به گزارشکر هرانا گفته بود “مامورین علاوه بر این هم زمان به منزل دستکم ۵ شهروند بهایی دیگر از جمله ولی‌الله قدمیان، پدر نگین قدمیان، زندانی بند زنان زندان اوین نیز مراجعه کرده و به دلیل عدم حضور وی در منزل موفق به تفتیش منزل و بازداشت احتمالی نشده اند”.

روز جمعه همچنین منزل احسان الله اعیادی، شهروند بهایی ساکن تهران نیز مورد تفتیش مامورین وزارت اطلاعات قرار گرفته بود.

گفته می شود برخی از این شهروندان در ارتباط با دفن اموات بهاییان تهران در آرامستان بهاییان موسوم به “گلستان جاوید” فعالیت می کرده اند با این حال از دلایل بازداشت و تفتیش منازل این افراد اطلاع دقیقی در دست نیست.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید