خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  هانی و هود یازرلو با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

هانی و هود یازرلو با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – هانی و هود یازرلو، ساعاتی پیش با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شدند. این دو شهروند در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی و بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و در تاریخ ۲۸ شهریورماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات به قرنطینه بند عمومی زندان اوین منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۶ مهرماه ۹۸، هانی و هود یازرلو، پس از ۸۳ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

اتهامات مطروحه علیه این دو زندانی سیاسی سابق روشن نیست اما گزارشات متعددی از فقدان اسناد و مصداق جرم علیه آنها مخابره شده است، از جمله در جلسه دادرسی که نبود اسناد در پرونده باعث مشاجره دادستان با کارشناسان وزارت اطلاعات شده بود.

دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و در تاریخ ۲۸ شهریورماه ۹۸، از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به قرنطینه بند ۴ این زندان منتقل شدند.

گفته می شود “دکتر هانی یازرلو در زمان این انتقال به دلیل ضعف شدید جسمی و بیماری حتی قادر به راه رفتن درست نیز نبوده است”.

پیش از این انتقال گفته شده بود، روز چهارشنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۸، دکتر هانی یازرلو در پی بیهوشی به بهداری بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده و تا شب در آن محل تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته بود.

دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰، ۶۰، ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.

وی در آخرین پرونده خود در سال ۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی  ۲۸ دی ماه ۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه ۹۲ با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

همچنین هود یازرلو، پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم و پس از حدود سه سال تحمل حبس از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید