خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  دستکم ۵ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

دستکم ۵ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دستکم ۵ زندانی که پیشتر از بابت اتهامات “مواد مخدر” و “قتل” به اعدام محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این زندانیان به همراه تعدادی دیگر طی روزهای اخیر جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۳ مهرماه ۹۸، حکم اعدام ۵ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

هویت یکی از این زندانیان “مصطفی بختی، ۳۳ ساله، با اتهام قتل، از اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان رجایی شهر کرج” توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی طی روزهای اخیر همراه با چند زندانی دیگر از جمله “علی دراوری (دلاوری) از بند ۱ سالن ۱ و مجتبی سلیمانی، ۳۱ ساله، اهل کرمانشاه از بند ۷ سالن ۱۹ و هردو با اتهام قتل” جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این زندان منتقل شده بودند. از این میان علی دلاوری با کسب مهلت از اولیای دم به بند بازگردانده شده و از سرنوشت زندانیان دیگر اطلاعی در دست نیست.

همچنین سازمان حقوق بشر ایران گفته است روز دوشنبه چهار زندانی با اتهامات مربوط به “مواد مخدر” از زندان قزل‌حصار کرج به زندان رجایی شهر منتقل شده و حکم اعدام آنان نیز سحرگاه روز جاری به اجرا درآمده است. با این حال هویت آنان تاکنون احراز نشده و کماکان در دست بررسی است.

مصطفی بختی، زندانی اعدام شده

لازم به ذکر است که اعدام این زندانیان تاکنون از سوی رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید