خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  گزارشی از آخرین وضعیت سه شهروند استرالیایی در زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت سه شهروند استرالیایی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – زوج استرالیایی به نام های جولی کینگ و مارک فیرکین که به قصد گردشگری و با خودروی شخصی خود به ایران سفر کرده بودند از تاریخ ۵ مردادماه سال جاری در بازداشت به سر می برند. این دو شهروند ماه گذشته از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین به بندهای عمومی این زندان منتقل شده اند. همچنین یک شهروند استرالیایی دیگر به نام کایلی مور-گیلبرت استادیار دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی در امور خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از حدود یک سال قبل در بازداشت به سر می برد. سخنگوی قوه قضاییه اواخر ماه گذشته از صدور کیفرخواست علیه این شهروندان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مارک فیرکین، شهروند استرالیایی و همسرش جولی کینگ که به قصد گردشگری با خودروی شخصی خود به ایران آمده بودند در تاریخ ۵ مردادماه در اطراف جاجرود بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

این شهروندان یک ماه پس از بازداشت در تاریخ ۵ شهریور از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین به بندهای عمومی این زندان منتقل شدند. جولی کینگ هم اکنون در بند زنان زندان اوین و همسرش مارک فیرکین در بند ۸ عمومی زندان اوین به سر می برد.

مارک فیرکین و همسرش بر اساس تصمیم قبلی با خودروی شخصی به هندوستان، ترکمنستان و سپس به ایران سفر کردند و نهایتا در اطراف جاجرود توسط مامورین اطلاعات سپاه بازداشت شدند. این درحالی است که مدارک این دو شهروند به عنوان گردشگران خارجی کامل و قانونی بوده است با این حال مامورین در زمان بازداشت آنان را جاسوس خطاب کرده و همراه با رفتار خشونت آمیزی آنها را بازداشت کرده اند.

گفته می شود بازداشت این افراد به بهانه کمپ کردن در اطراف یک منطقه نظامی و اقدام به تصویربرداری هوایی در اطراف جاجرود بوده است.

پس از انتشار خبر بازداشت این افراد توسط هرانا، اندکی بعد دولت استرالیا به تایید آن پرداخت و همزمان در تاریخ ۲۰ شهریورماه از بازداشت یک شهروند دیگر این کشور در ایران خبر داد.

نام سومین شهروند بازداشت شده استرالیایی در ایران، خانم “کایلی مور-گیلبرت” استادیار دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی در امور خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس عنوان شده است. خانم مور گیلبرت، دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج است و علاوه بر شهروندی استرالیا، دارای تابعیت بریتانیایی نیز است.

گفته می شود این استاد دانشگاه از ماه ها پیش بازداشت و در زندان اوین به سر می برد با این حال اطلاعی از وضعیت فعلی و محل نگهداری دقیق وی در دست نیست.

سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۲۶ شهریورماه ضمن تائید خبر بازداشت این سه شهروند استرالیایی مدعی شده است که “این موضوع مربوط به دو پرونده است که هر دو منتهی به صدور کیفرخواست شده است. یکی از آن‌ها ناظر بر این است که دو نفر مبادرت به عکس‌برداری از اماکن نظامی و مناطق ممنوعه داشتند که شناسایی شدند و عکس و فیلم‌هایی که با هلی شات از این اماکن گرفتند از حافظه دوربین آن‌ها به دست آمده است. پرونده دیگر نیز امنیتی و جاسوسی است که البته برای کشور دیگری غیر از کشور متبوع آن فرد انجام شده است. به هر ترتیب کیفرخواست صادر شده و در نوبت رسیدگی دادگاه و صدور رأی است”.

تصویری از زوج استرالیایی با نقشه سفری که پس از ورود به ایران نیمه تمام مانده است

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید