خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۷/۰۳ ساعت ۲:۰۱:۵۱

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  به حکم دادگاه انقلاب؛ توحید قریشی به ۱۶ سال حبس دیگر محکوم شد

به حکم دادگاه انقلاب؛ توحید قریشی به ۱۶ سال حبس دیگر محکوم شد

خبرگزاری هرانا – به حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، توحید قریشی زندانی سنی مذهب به تحمل ۱۶ سال حبس محکوم شد. آقای قریشی که بعنوان امام جمعه مسجد امام شافعی تالش نیز شناخته می شود، پس از حدود ۵ سال در فروردین ماه امسال حکم حبس اش به پایان رسیده بود اما در حالی که در انتظار آزادی بود با گشایش پرونده جدیدی در زندان ماند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۷ مردادماه ۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات توحید قریشی، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج برگزار شده بود.

امروز مورخ ۲ مهرماه حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به این زندانی ابلاغ شد. بر اساس این حکم، آقای قریشی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۱۰ سال حبس، به اتهام هواداری از گروه های مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس، جمعا ۱۶ سال زندان محکوم شد.

مشخص نیست که ماده ۱۳۴ آیین دادرسی که صرفا مجازات اشد یکی از اتهامات در پرونده را قابل اجرا می کند در مورد آقای قریشی اعمال شده باشد، همینطور با توجه به رویه جدید قوه قضاییه در مورد محدود کردن فرجام خواهی در مورد امکان فرجام خواهی آقای قریشی از این حکم تردید وجود دارد.

لازم به یادآوری است این پرونده که به محکومیت آقای قریشی منتهی شد، توسط وزارت اطلاعات و همزمان با پایان دوره حبس ایشان مفتوح شد.

پس از جلسه دادرسی نهایی، یک منبع مطلع در مورد جزییات این جلسه به گزارشگر هرانا گفته بود: “در جریان جلسه دادگاه توسط قاضی مقیسه اجازه دفاع به آقای قریشی داده نشده و حتی با تهدید از جانب قاضی مواجه شده است. قاضی مقیسه و نماینده دادستان هیچگونه مدرکی در ارتباط با اتهامات مطروحه نداشته اند با این حال آقای قریشی در دادگاه تهدید شده است که با احکام متعددی مواجه خواهد شد و حتی در دادگاه به او گفته شد که مستحق مرگ است!”.

لازم به یادآوری است توحید قریشی، امام جمعه سابق مسجد امام شافعی تالش در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سال ۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و یک سال پس از آن نیز محاکمه شده و ابتدا به ۱۰ سال و در دادگاه تجدید نظر به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم این زندانی اندکی بعد با تجمیع احکام به حدود ۴ سال قابل اجرا کاهش یافت و در فروردین ماه سال جاری به پایان رسیده بود.

آقای قریشی هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید