خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸, 5th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ ساعت ۲۲:۲۶:۴۸

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مراغه

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مراغه

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز یکشنبه ۱۳ مردادماه سال جاری، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مراغه اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یکشنبه ۱۳ مرداد ماه، یک زندانی در زندان مراغه به صورت مخفیانه اعدام شد.

هویت این زندانی، جعفر (کاظم) سیدحسینی، اهل مرند احراز شده است که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “جعفر سیدحسینی که شغل وی لوله کشی و دارای یک فرزند بود، سال ۹۴ به خاطر درگیری بر سر اختلاف مالی مرتکب قتل شد. قرار بود روز ۱۲ مرداد، این زندانی را از مراغه به زندان زنجان که محل زندگی خانواده‌اش بود منتقل کنند. خانواده جعفر مدتها به دنبال کار انتقالش به زندان زنجان بودند. اما پس از ۴۵ روز متوجه شدیم که جعفر را در همان صبح ۱۳ مرداد در زندان مراغه اعدام کرده‌اند”.

گفتنی است که اعدام این زندانی در این مدت ازسوی هیچ رسانه داخلی و یا مرجع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید