خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  اخراج ۲۰ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه/ معوقات مزدی هیأت نظارت بر انتخابات شورایاری ها و محیط‌بانان کشور

اخراج ۲۰ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه/ معوقات مزدی هیأت نظارت بر انتخابات شورایاری ها و محیط‌بانان کشور

خبرگزاری هرانا – فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت که حق‌الکشف محیط‌بانان طی چهار سال گذشته تاکنون، پرداخت نشده است. بنا بر خبری دیگر، اعضای هیئت نظارت بر انتخابات شورایاری‌ها در مناطق ۲۲ گانه تهران از پرداخت نشدن دستمزد خود، خبر دادند. همچنین کارفرمای شرکت نیشکر هفت‌تپه، نامه‌های اخراج ۲۰ نفر از کارگران این شرکت را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: “متأسفانه حدود چهار سال است که حق‌الکشف محیط‌بانان پرداخت نشده اما باید به این موضوع اشاره کرد که محیط‌بانان عاشق کار خود هستند و نباید با پول و این گونه مقیاس‌ها ارزش کار آنان را پایین بیاوریم”.

جمشید محبت‌خانی، مدعی شد: “بحث حق‌الکشف را به طور جد پیگیری کردیم و امسال حدود ۱۴ میلیارد بودجه را روی کاغذ گرفته و منتظر تخصیص اعتبار هستیم و تا پایان سال حق‌الکشف‌های سال گذشته را پرداخت می‌کنیم”.

محبت‌خانی در پایان گفت: “با کمک مردم و تلاش‌هایی که ما انجام می‌دهیم؛ فرهنگ حفاظت از محیط زیست کم‌کم در حال فراگیر شدن است”.

پرداخت نشدن دستمزد هیأت نظارت بر انتخابات شورایاری‌ها بعد از گذشت ۵۸ روز

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ۴ مرداد ماه پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها برگزار شد و پس از گذشت بیش از یک ماه از آن تاریخ هنوز حقوق و دستمزد هیئت نظارت بر انتخابات پرداخت نشده است.

پیش از برگزاری انتخابات اعضای هیئت اجرایی در نشست‌های خبری خود با اصحاب رسانه به دفعات از اختصاص بودجه ۶ میلیارد تومانی برای برگزاری انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌ها خبر دادند.

اخراج ۲۰ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه

به گزارش ایلنا، کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خبر دادند که قرارداد ۲۰ نفر از کارگران این کارخانه از فردا تمدید نمی‌شود.

کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه اعلام کردند: “امروز ابلاغیه‌ای با سربرگ شرکت خطاب به تعدادی از کارگران با امضای «ابراهیم اورکی» سرپرست امور اداری، ارسال شده است”.

این کارگران با اعلام اینکه روز جاری مهلت قراردادهایشان به اتمام رسیده است ضمن اظهار نگرانی از این تصمیم گفتند: “این اقدام خلاف وعده‌هایی است که در خصوص صیانت از امنیت شغلی کارگران به آنها داده شده است. از این رو از مقام‌های استان خوزستان مصرانه می‌خواهیم که جلوی اخراج‌ها را بگیرند”.

کارگران معترض در ادامه افزودند: ” ۴ یا ۵ نفر از کارگرانی که حکم اخراج آنها صادر شده از افرادی بودند که در جریان دیدار با آقای موسوی جزایری امام جمعه اهواز و نماینده ولی فقیه در جمع کارگران سخنرانی کردند و خواهان استمداد وی و مقام‌های استان و کشور شدند”.

اسامی تعدادی از کارگرانی که اخراج شدند، به قرار زیر است:” ۱. محمد خنیفر ۲.رضا پورچنانی ۳. صاحب ظهیری ۴. محمود سعدی ۵. عادل عبدلخانی ۶.محمد عبدلخانی ۷.سمیر احمدی ۸.حمزه آل کثیر ۹.ایمان اخضری ۱۰. کریم میاحی ۱۱.فاضل چعبی‌زاده  ۱۲.اشکان گودرزی ۱۳. مسعود لویمی و ۷ نفر دیگر”.

در تاریخ ۴ شهریورماه سال جاری، ۹ تن از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، هر کدام به ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند که تا پایان مدت تعیین شده توسط دادگاه به صورت تعلیق خواهد بود.

لازم به یادآوری است که بدنبال تجمع روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه کارگران هفت تپه، تعدادی از این کارگران توسط عوامل انتظامی احضار و بازداشت شده بودند. این اتفاق در پایان روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه افتاده است که در آن گروهی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بابت مطالبات صنفی خود و نارضایتی از عملکرد شورای اسلامی کار کارخانه تجمع کرده بودند.

در تاریخ ۲۲ مردادماه نیز هفت کارگر این مجتمع توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شوش هر کدام به هشت ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شده بودند.

در اواخر خردادماه سال جاری، فعالان کارگری مجتمع نیشکر هفت تپه به دنبال شکایت از دولت ایران به “کمیته آزادی انجمن” در سازمان جهانی کار نسبت به ادامه بازداشت و سرکوب فعالان کارگری، لیست اولیه شماری از کارگران هفت تپه، دوستان و اعضای خانواده آنها را منتشر کرده بودند که طی چند ماه بازداشت، احضار، تهدید یا مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید