خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه تجدید نظر؛ ثمین مقصودی، شهروند بهایی به ۵ سال حبس محکوم شد

دادگاه تجدید نظر؛ ثمین مقصودی، شهروند بهایی به ۵ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم حبس ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران را عینا تائید و به وی ابلاغ کرد. این شهروند بهایی در مرحله بدوی و در اردیبهشت ماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. ثمین مقصودی مهر ماه سال ۹۶ و در مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاالله، پیامبر آیین بهایی در منزل شخصی خود بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر، محکومیت ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران را عینا تائید و به وی ابلاغ کرد.

ثمین مقصودی، در مرحله بدوی و در اردیبهشت ماه سال ۹۷ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه از بابت اتهام “اداره تشکیلات بهایی” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

صدور این حکم در ارتباط با پرونده ای است که در سال ۹۶ علیه وی گشوده شده است. ثمین مقصودی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۶ در جریان برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاالله، پیامبر آیین بهایی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم مقصودی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته است: “تائید حکم محکومیت خانم مقصودی در حالی صورت گرفته است که در اسفندماه سال گذشته و حدود ۱۰ ماه پس از صدور حکم بدوی از اداره اطلاعات جهت پیگیری پرونده با ایشان تماس گرفته شد و به دلیل استرس ناشی از این تماس جنین دو ماهه خانم مقصودی با ایست قلبی از دست رفت. با این حال با تائید این حکم و علیرغم فشار روحی و جسمی ناشی از این حادثه ملزم به تحمل حبس نیز شده است”.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید