خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ ساعت ۲۰:۲۹:۲۷

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی، دو شهروند بهایی مجموعا به ۱۲ سال حبس محکوم شدند

کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی، دو شهروند بهایی مجموعا به ۱۲ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی دو شهروند بهایی ساکن کرمان هرکدام توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال از محکومیت این شهروندان قابل اجرا خواهد بود. این دو شهروند بهایی در دی‌ماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۵ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو تن از شهروندان بهایی ساکن کرمان به نام های کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی توسط دادگاه انقلاب این شهر هرکدام به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

بر اساس دادنامه صادره توسط این دادگاه، کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی هرکدام از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه های مخالف نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده اند. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی” در ارتباط با هر یک از این شهروندان قابل اجرا خواهد بود.

این دو شهروند بهایی پیشتر در تاریخ ۲۹ دیماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۴ بهمن ماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

لازم به ذکر است  کیانا رضوانی پیش‌تر در سال ۹۵ پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج با پیغام نقص پرونده در سایت سازمان سنجش مواجه شد و به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید