خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۴۶ زندانی در کرمان و خراسان شمالی

رهایی از اعدام ۴۶ زندانی در کرمان و خراسان شمالی

خبرگزاری هرانا – رییس کل دادگستری استان کرمان گفت که ۴۴ زندانی محکوم به اعدام در این استان از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی تربیتی استان خراسان شمالی نیز گفت که از تاریخ ۱۰ شهریورماه سال جاری تاکنون، ۲ زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکز این استان با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: “نجات ۴۴ نفر از اعدام به موجب میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار در جنوب و شرق استان کرمان اتفاق افتاد”.

یدالله موحد با اشاره به پیشینه میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار جنوب و شرق استان کرمان عنوان کرد: “در سال ۹۶ اولین همایش پیشگیری از خشونت، چالش‌ها و راهکارها در کرمان با حضور مسئولین و خبرگان برگزار شد که عدالت و امنیت پایدار جنوب شرق استان کرمان یکی از دستاوردهای آن بود. این میثاق نامه در ۷ محور تدوین و به امضاء سران علماء، منتقدان طوایف در جنوب و شرق استان رسید. این میثاق نامه فرصت مغتنمی است که اجرای آن در دستور کار قرار گرفته و به موجب آن اراده جمعی و تحقق همدلی و همراهی حاصل شده تا گام‌های بلندی در افزایش عدالت برداریم”.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این که «با میانجی‌گری، بسیاری از مشکلات در شرق و جنوب شرق استان حل شد»، تصریح کرد: “نجات ۴۴ نفر از اعدام یکی از برکاتی است که به موجب این میثاق نامه اتفاق افتاده و بسیاری از افرادی که مرتکب جرم شده بودند، به دستگاه قضا سپرده شدند و همچنین تعدادی نیز با پا در میانی سران طوایف که مدت‌ها فراری بودند امان نامه گرفتند و به زندگی عادی و شرافتمندانه خود برگشتند”.

رهایی از اعدام ۲ زندانی در خراسان شمالی

به گزارش فارس، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی تربیتی استان خراسان شمالی گفت: “۲ نفر محکوم به اعدام در خراسان شمالی از تاریخ ۱۰ شهریورماه تاکنون با بخشش اولیای دم، از اعدام نفس رهایی یافتند.

مجتبی محمدی اظهار کرد: “این زندانی‌ها مربوط به حوزه قضایی راز و جرگلان و حوزه قضایی فاروج به اتهام قتل به ترتیب حدود ۵ و ۲ سال در زندان مرکزی بجنورد منتظر اجرای حکم اعدام بودند”.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی تربیتی استان خراسان شمالی اضافه کرد: “با پیگیری دادستان، مددکاران زندان، معتمدین محلی، شورای حل اختلاف و اعضای کمیته صلح و سازش استان با حضور مستمر در منزل اولیای دم، سرانجام خانواده‌های مقتول از شکایت خود صرف‌نظر کردند و این دو نفر زندانی از اعدام رهایی یافتند”.

مدیرکل زندان‌های خراسان شمالی در خاتمه ابراز امیدواری کرد: “مددکاران اجتماعی زندان‌ها، اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف استان با عمل به مبانی قانونی و تحقق اهداف پیش‌بینی‌شده در آینده نیز همچون همیشه باهدف گسترش فرهنگ صلح و سازش در سطح جامعه به شکل مؤثر به ارائه خدمت بپردازند تا زمینه آزادی دیگر زندانیان نیز فراهم شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید