خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  پریسا سبحانیان، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

پریسا سبحانیان، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – پریسا سبحانیان نجف آبادی، شهروند بهایی ساکن روستای مهرآباد رودهن از توابع شهرستان دماوند با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. این شهروند در تاریخ ۱۹ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۲ بامداد امروز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه ۹۸، پریسا سبحانیان نجف آبادی، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸، پریسا سبحانیان نجف آبادی، شهروند بهایی ساکن روستای مهرآباد رودهن از توابع شهرستان دماوند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. مامورین در حین بازداشت منزل وی را نیز مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی او را نیز ضبط کردند.

سیاوش سبحانیان، برادر پریسا سبحانیان نیز که چند روز بعد از خواهرش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

بازداشت آقای سبحانیان در حالی صورت گرفته بود که نیروهای امنیتی به هنگام بازداشت خواهرش به وی گفته بودند از شهر خارج نشود.

مهرآباد (دماوند)، روستایی از توابع بخش رودهن شهرستان دماوند در استان تهران ایران است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید