خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  بازداشت بیش از ۱۴ شکارچی، پلمب ۱۳ معدن آلاینده و محکومیت ۲ متخلف محیط زیست دیگر به حبس

بازداشت بیش از ۱۴ شکارچی، پلمب ۱۳ معدن آلاینده و محکومیت ۲ متخلف محیط زیست دیگر به حبس

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، بیش از ۱۴ شکارچی غیرمجاز در لرستان، دشتستان، نیکشهر، سبزوار و سردشت بازداشت و ۱۳ معدن گچ آلاینده محیط زیست در اصفهان پلمب شدند. همزمان متصدی یک واحد آلاینده محیط زیست در بهارستان به ۶ ماه حبس و یک شکارچی متخلف در بردسکن به ۴ ماه حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، صبح امروز یکشنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۸، علیرضا فاضلی ثانی، معاون اداره حفاظت محیط زیست بهارستان از صدور حکم ۶ ماه حبس برای متصدی یک واحد آلاینده در «شهرک قلعه میر» خبر داد.

فاضلی ثانی گفت: در پی بررسی شکایات مردمی مبنی بر فعالیت یک واحد آلاینده در جوار منطقه مسکونی، کارشناسان این اداره به محل مورد نظر مراجعه و یک کارگاه رنگ کاری مبلمان را که در واحدی مسکونی و به صورت غیر مجاز فعال بوده را شناسایی کردند. برای واحد فوق که با فعالیت غیر مجاز و بدون اتخاذ تمهیدات زیست محیطی موجب آلودگی محیط زیست و تهدید علیه بهداشت عمومی شده بود، اخطاریه های جمع آوری و تعطیلی صادر گردید اما با عنایت به عدم توجه واحد به اخطاریه های صادره و ادامه فعالیت آلاینده، پرونده وی به مراجع قضایی ارسال شد.

وی افزود: با پیگیری های صورت گرفته متصدی این واحد به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به ۶ ماه حبس محکوم گردید.

صدور حکم حبس برای شکارچی پرنده در بردسکن

به گزارش  ایلنا، محمد مظلوم، رئیس محیط زیست بردسکن گفت: مامورین یگان حفاظت محیط زیست بردسکن حین گشت و کنترل عرصه های طبیعی شهرستان به یک متخلف شکار و صید پرندگان برخورد کردند که متخلف به محض مشاهده مامورین اقدام به فرار می نماید و نهایتا پس از بازداشت از وی لاشه دو قطعه باقرقره شکم سیاه کشف و ضبط گردید.

وی افزود: تخلف به استناد مواد قانون مجازات اسلامی و شکار و صید علاوه بر پرداخت مبلغ ۲ میلیون ریال بابت شکار ۲ قطعه باقرقره به مجازات ۴ ماه حبس تعزیری نیز محکوم گردید.

شهرستان بَردَسکَن از شهرستان‌های استان خراسان رضوی می‌باشد.

بازداشت ۱ شکارچی در لرستان

به گزارش برنا، مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت : یک متخلف زیست محیطی در شهرستان دلفان دستگیر و یک قطعه کبک، یک قبضه اسلحه و ۱۰ عدد فشنگ از وی کشف و ضبط شد.

وی گفت: پرونده این متخلف پس از اخذ جریمه ضرر و زیان به محیط زیست به میزان ۲۰۰ هزار تومان جهت سیر مراحل قضایی به دادگستری ارجاع شد و وسایل شکار وی نیز طبق ماده ۱۴ قانون شکار و صید به صورت امانی تا پایان دادرسی زیر نظر این اداره نگهداری می شوند.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در دشتستان

به گزارش رکنا، مدیرکل محیط زیست استان بوشهر گفت: پنج نفر متخلف شکار و صید در منطقه شکار ممنوع کوه سیاه در دشتستان دستگیر شدند.

فرهاد قلی‌نژاد با اشاره به دستگیری شکارچیان متخلف، اظهار داشت: حفاظت از طبیعت یک وظیفه عمومی است و هرکسی که در طبیعت  گام بر می‌دارد باید حافظ آن باشد.

بازداشت متخلفان صید و شکار در نیکشهر و چابهار

به گزارش عصر هامون، رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار از گرفتار شدن متخلفان شبانه شکار و صید در دام ماموران اجرایی یگان های حفاظت محیط زیست نیکشهر و چابهارخبر داد.

اشرفعلی حسینی گفت: پیرو اطلاع رسانی همیاران محیط زیست این شهرستان مبنی بر حضور شبانه گروهی از شکارچیان غیرمجاز در منطقه و هماهنگی با گشت مشترک یگان های حفاظت محیط زیست شهرستان های چابهار و نیکشهر که در منطقه حضور داشتند موفق به شناسایی شکارچیان غیرمجاز در منطقه شدند.

سینی افزود: پس از بازرسی محل بیتوته این گروه از شکارچیان غیرمجاز توسط محیط بانان، لاشه ده قطعه کوکر شکار شده و ادوات شکار از متخلفین کشف شد.

وی ادامه داد: متخلفان جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی بخش دشتیاری چابهار معرفی شدند.

بازداشت دو شکارچی متخلف در سبزوار

به گزارش صداوسیما، رئیس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست سبزوار دو  شکارچی بدون مجوز را هنگام شکار غیر مجاز پرنده در این شهرستان دستگیر کردند.

حمیدرضا صادقی افزود: از این متخلفان یک قبضه سلاح تک لول، ۶ تیر فشنگ، یک دوربین شکاری و ۲ قطعه کبک کشف شد.

وی گفت: متخلفان دستگیر شده به مراجع قضایی معرفی شدند.

پلمب ۱۳ معدن گچ آلاینده محیط زیست در اصفهان

به گزارش ایرنا، رییس اداره معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: ۱۳ معدن سنگ گچ در شرق و محدوده شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان با هدف کاهش آلایندگی هوا و ریزگردها تعطیل شد.

محمد سلجوقیان افزود: یکی از واحدهای معدنی سنگ گچ تا سال ۱۴۰۰ مجوز کار داشت اما به دلیل تاکید مدیریت استان بر مقابله با عوامل آلایندگی هوا، این واحد نیز با توافق صورت گرفته تعطیل شد.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر در شرق اصفهان هیچ معدن گچ خاکی فعال نداریم، گفت: یک واحد معدنی گچ خاکی در خارج از شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان فعالیت می کند.

سلجوقیان با اشاره به اینکه با وجود تعطیلی معادن گچ، کوره های گچ پزی در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان فعالند، افزود: این واحدها با کمبود مواد اولیه مواجه هستند و دست به برداشت های غیر مجاز شبانه می زنند که به دلیل نداشتن نیروی انسانی کافی در ارگان های مربوطه این موضوع، قابل کنترل و نظارت نیست.

وی با بیان اینکه تعدادی از آنها پلمب های انجام شده توسط دادستانی و نیروی انتظامی را شکستند، گفت: اگر اجماع نظر کلی درباره آلایندگی کوره ها وجود دارد لازم است نظارت مستمر و جدی بر فعالیت آنها انجام شود.

بازداشت ۶ متخلف صید ماهی در سردشت

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: ۶ نفر از متخلفانی که با استفاده از جریان برق و مواد منفجره اقدام به کشتار ماهیان رودخانه زاب این شهرستان کرده بودند، با هوشیاری ماموران یگان حفاظت شناسایی و دستگیر شدند.

خالد بایزیدی  افزود: این افراد در حاشیه رودخانه زاب با شیوه‌ای ناجوانمردانه و با استفاده از مولد برق و مواد منفجره به کشتار ماهیان این رودخانه و سپس صید غیرمجاز آنها اقدام می‌کردند.

وی با بیان اینکه ابزارآلات غیرمجاز آنها کشف و ضبط شد، اظهار داشت: در این راستا ۶ نفر با ۲۲۰ قطعه ماهی شناسایی و دستگیر و جهت سیر مراحل قضایی تحویل دادگستری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید