خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران طرح آب رسانی دشت سیستان و ارگ بم

معوقات مزدی کارگران طرح آب رسانی دشت سیستان و ارگ بم

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در طرح آب رسانی دشت سیستان که در بدترین شرایط آب و هوایی کار می‌کنند، معوقات مزدی پرداخت نشده دارند. بنا بر خبری دیگر نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی از عدم پرداخت دو ماهه دستمزد کارگران ارگ بم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، طرح آب‌رسانی دشت سیستان در حالی روبه اتمام است که کارگران آن چند ماه معوق دارند. آنها در بدترین شرایط آب و هوایی کار می‌کنند به امید اینکه پیمانکار دستمزدهایشان را به موقع بپردازد. لذا از نگاه آنها؛ پیمانکاران نقطه تاریک روابط کار محسوب می‌شوند.

در حالی حدود ۳ هزار کارگر زیر نظر پیمانکاران این پروژه دولتی که کارفرمای آن وزارت جهادکشاورزی است، مشغول به کار بوده و هستند که بخشی از مطالبات سال‌های ۹۵ و ۹۶ آنها پرداخت نشده است. برخی از پیمانکاران پروژه بدون اینکه دستمزد کارگران را بپردازند کار را تحویل داده‌اند و رفته‌اند. ده‌ها نفر از این کارگران نیز از پیمانکاران خود در اداره کار شکایت کرده‌اند اما آنگونه گفته شده هنوز به مطالبات خود نرسیده‌اند.

این در حالی است که ماده ۱۳ قانون کار تاکید کرده است که در مواردی که کار از طریق مقاطعه (پیمان) انجام می‌شود، مقاطعه دهنده (کارفرما) مکلف است قرارداد خود را با مقاطعه کار (پیمانکار) به نحوی منعقد نماید که در آن مقاطعه‌کار متعهد گردد که تمامی مقررات این قانون را در مورد کارکنان خود اعمال نماید.

تبصره ۱ همین ماده مقرر داشته است که مطالبات کارگر جزو دیون ممتازه بوده و کارفرمایان «موظف» هستند که بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر رای مراجع قانونی از محل مطالبات پیمانکار، «من جمله ضمانت حسن انجام کار» پرداخت نمایند. اتفاقی که تاکنون در مورد این کارگران رخ نداده است.

مطالبات سال‌های ۹۵ و ۹۶ کارگران طرح آبرسانی دشت سیستان درحالی پرداخت نشد که آنها در تابستان در طاقت فرساترین شرایط کار می‌کنند. یکی از همین کارگران که اخیرا در شهریور ماه سال ۹۶ دستمزد سال ۹۵ خود را دریافت کرده است، گفت: “تعلل فراوان در پرداخت دستمزد توسط پیمانکاران یک طرف و امکانات پایین و گرمای طاقت‌فرسا یک طرف. در سال‌هایی که من و همکارانم با پیمانکاران بدعهد کار کردیم همه اینها را تحمل کردیم به امید روزی که دستمزدهای خود را به موقع دریافت کنیم اما هنوز هم معوقاتی داریم”.

او ادامه داد: “در همین سال ۹۶، برای ۶ ماه حتی یک ریال هم به صورت علی‌الحساب دریافت نکردیم. این بدعهدی‌ها موجب شد که به اداره کار شکایت کنیم و امروز با وجود محکومیت پیمانکار منتظر دریافت معوقات خود هستیم؛ اما تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم”.

گفته می‌شود که به سبب کسری بودجه، اعتبارات عمرانی در جای خود هزینه نمی‌شوند؛ به همین خاطر پرداخت به پیمانکاران با تاخیر انجام می‌شود. هرچند پیمانکاران دیرتر به مطالبات خود دست می‌یابند با این حال در حق کارگران جفا می‌کنند. پیمانکاران طرح آبرسانی دشت سیستان هم از این چرخه جدا نیستند و همانطور که گفته شد با این چالش‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.

دستمزد کارگران ارگ بم ۲ ماه پرداخت نشده است

به گزارش ایرنا، نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حقوق کارگران مشغول در ارگ بم مدت ۲ ماه است که به تعویق افتاده خواستار تسریع در پرداخت مطالبات آنان از سوی متولیان امر شد.

حبیب الله نیکزادی پناه، در نشست شورای توسعه و برنامه ریزی کرمان گفت: “میراث فرهنگی و گردشگری توان پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران شاغل در ارگ بم را ندارد”.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز در این نشست گفت: “با توجه به اینکه حقوق این اثر ثبت جهانی از بخش تملک دارایی و منابع ملی تامین می شود نیاز به ردیف اختصاصی برای پرداخت حقوق کارگران ارگ قدیم بم داریم”.

فریدون فعالی با بیان اینکه ۲ ماه حقوق عقب مانده به کارگران ارگ بن بدهکاریم افزود: “این مشکل مختص کرمان نیست، بلکه تمام آثار ثبت جهانی با این معضل روبرو هستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید