خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زنان  >  تفهیم اتهام اکرم نصیریان و ناهید شقاقی در دادسرای اوین

تفهیم اتهام اکرم نصیریان و ناهید شقاقی در دادسرای اوین

خبرگزاری هرانا – ناهید شقاقی و اکرم نصیریان، دو فعال حقوق زنان روز جاری در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین تحت عناوین مختلف تفهیم اتهام شدند. ناهید شقاقی و اکرم نصریان در اردیبهشت ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به ترتیب در تاریخ ۱ تیرماه و ۵ خردادماه با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۴ شهریورماه ۹۸، ناهید شقاقی و اکرم نصیریان، دو فعال حقوق زنان، در دادسرای اوین تفهیم اتهام شدند.

عناوین اتهامی مطروحه علیه این شهروندان که روز جاری پس از حضور آنان در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین به آنان تفهیم شده است “اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور”، “تشویق به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از این موضوع و جریانات همراه آن و انتشار آن در فضای مجازی” و “تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی” بوده است.

در تاریخ ۱۷ شهریورماه نیز این دو شهروند در پی احضار به دادسرای اوین در این شعبه حاضر شده و با افزایش مبلغ وثیقه توسط قاضی نصیری پور مواجه شده بودند.

پیش از این نیز دو فعال دیگر حقوق زنان به نام های مریم محمدی و اسرین درکاله که هم اکنون در بند زنان زندان اوین و در بازداشت به سر می برند به این شعبه احضار شده و تحت همین اتهامات مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند.

پیشتر فیروزه شرف الدین، مادر اسرین درکاله پیشتر با انتشار یادداشتی از تفهیم اتهام فرزندش در این شعبه خبر داده بود و اتهامات مطروحه علیه وی را “اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور”، “تشویق به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از این موضوع و جریانات همراه آن و انتشار آن در فضای مجازی” و ” تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی” عنوان کرده بود.

ناهید شقاقی صبح روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۹۸، توسط نیروهای امنیتی، در منزل شخصی بازداشت شده بود و فردای آن روز به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. وی عصر روز سه‌شنبه ۱ تیرماه با تودیع قرار و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

اکرم نصیریان نیز در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه، در خیابانی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. اکرم نصریان که از زمان بازداشت در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار داشت، اواخر اردیبهشت ماه به سلول‌های دو نفره این بند منتقل شده و در تاریخ ۵ خردادماه ۹۸، با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

این شهروندان که در زمینه حقوق زنان فعالیت می کنند پیشتر در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۹۷ در مراسمی که در تهران به مناسبت ۸ مارس در روز جهانی زن توسط انجمن ندای زنان ایران برگزار شده بود، در ارتباط با موضوعات مربوط به حوزه فعالیت خود به ایراد سخنرانی پرداخته بودند.

این فعالان حقوق زنان از اعضای و همکاران انجمن ندای زنان ایران هستند که در امور مربوط به زنان فعالیت می‌کنند. انجمن ندای ایران در معرفی خود گفته است “ندای زنان ایران بازتاب تلاشها، رنجها، ناکامیها و موفقیت‌های زنان در جامعه ایران است و می کوشد زنان را برای دست یافتن به یک زندگی بهتر در کوران معضلات و تبعیضات توانمندتر سازد”.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی وضعیت پرونده ۷ تن از این فعالان حقوق زنان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید