خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۴ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۴ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا  – کارگران شاغل در چهار واحد صنفی از جمله کشتارگاه صنعتی بجنورد، فضای سبز شهر آبیک، خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه اراک و شرکت روغن نباتی مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، پرداخت مطالبات کارکنان کشتارگاه صنعتی بجنورد، علی‌رغم مهلت یک هفته‌ای فرمانداری به پیمانکار پروژه، باز هم به تاخیر افتاد.

کارکنان کشتارگاه صنعتی بجنورد حدود ۱۰ روز قبل به علت عدم پرداخت حقوق چندماهه خود، به فرمانداری این شهرستان شکایت بردند که سرپرست فرمانداری، به آنان وعده حل این مساله را داده و به پیمانکار کشتارگاه مهلتی یک هفته ای داد تا در عرض یک هفته با پرداخت مطالبات کارکنان این مرکز، این مشکل را برطرف کند.

مهلت یک هفته ای فرمانداری به پیمانکار، پنجشنبه گذشته بدون نتیجه دادن این ضرب‌الاجل عملی نشد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بجنورد روز شنبه، مدعی شد: “بر اساس مذاکرات انجام گرفته با پیمانکار این مجموعه، مقرر شده تا فردا مطالبات کارکنان کشتارگاه از محل اعتبارات داخلی آن مجموعه پرداخت شود”.

رشید عظیمی‌پور، افزود: “۳۳ نفر از کارکنان این مجموعه بیش از ۲ ماه و نیم حقوق خود را از شرکت طلب دارند و حقوق ماه های قبل را به طرق مختلف از قبیل مساعده و … دریافت کرده‌اند”.

عظیمی پور با اشاره به دریافت ضمانت نامه های اجرایی توسط شهرداری بجنورد برای واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی، گفت: “شهرداری بجنورد باید پیش از اینکه کار به اعتراض کارکنان بکشد مشکل را حل می کرد و در صورت لزوم این ضمانت نامه را به اجرا می گذاشت تا کار به این مرحله نکشد ولی متاسفانه تعلل کرده و مشکل را حل نشده باقی گذاشته است”.

مسئول روابط عمومی شهرداری بجنورد نیز گفت: “بر اساس تعاملی که با پیمانکار پروژه صورت گرفت وی به بانک شهر معرفی شده تا با دریافت تسهیلات در یک هفته نسبت به پرداخت معوقات کارکنان کشتارگاه اقدام کند”.

کشتارگاه صنعتی بجنورد اواخر سال ۹۷ در راستای برون سپاری مجموعه های زیر نظر شهرداری به بخش خصوصی واگذار شد و از همان ابتدا در پرداخت حقوق پرسنل خود مشکل داشت.

معوقات مزدی کارگران فضای سبز آبیک

به گزارش ایلنا، کارگران فضای سبز شهر آبیک از پیمانکار سابق فضای سبز این شهر طلب دارند. به تازگی نیز اداره فضای سبز این شهر به پیمانکار جدید واگذار شده در حالی که پیمانکار قبلی هنوز حساب خود را با کارگران تسویه نکرده است.

یکی از کارگران که مشغول کار در یکی از فضاهای سبز شهر آبیک بود و خود را عیسی معرفی می‌کند، گفت: “۱۰ سال بیشتر در زمینه فضای سبز کار کرده‌ام اما بیش از هشت سال سابقه دارم زیرا هر چند یکبار اخراج‌مان می‌کنند  و دوباره از ما دعوت به کار می‌شویم”.

وی افزود: “از طلب‌هایمان نیز که چیزی نگوییم بهتر است، هیچوقت سر موقع حقوق‌مان را پرداخت نمی‌کنند. سه ماه بعد عید امسال ۵۰۰ هزار تومان به عنوان عیدی از سوی پیمانکار قبلی پرداخت شده و مابقی طلب را قرار است تا آخر ماه واریز کنند که هنوز خبری نشده اما بیمه‌ام را کامل پرداخت کرده‌اند”.

این کارگر فضای سبز ادامه داد: “پیمانکار سابق بیان کرده که علت نپرداختن طلب کارگران فضای سبز، طلبی است که از شهرداری آبیک دارد و باید از سوی شهرداری پرداخت شود تا بتواند طلب کارگران را بپردازد”.

علی کارگر میانسال فضای سبز شهر آبیک که در میدان مادر این شهر کار می‌کند، گفت: “برای طلب خود که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است ۱۰ بار با پیمانکار قبلی فضای سبز تماس گرفتم اما در پاسخ گفت شهرداری با وی حساب نکرده است و هر زمان پول پرداخت شود طلب کارگران را هم پرداخت می‌کند.می ترسم پیگیر شوم اخراجم کنند”.

وی افزود: “شاید طلب بنده پول زیادی نباشد ولی واقعا نیاز دارم و حتی برای ادا کردن نذری در دهه محرم پول قرض گرفتم؛ پیمانکار باید تسویه کند زیرا دو ماه  است  فضای سبز به پیمانکار جدید واگذار شده است”.

این کارگر فضای سبز همچنین گفت: “حدود ۶۰ سال دارم اما اگر میزان بیمه‌ام را جمع‌آوری کنم پنج سال هم نمی‌شود؛ زمانی هم که در فضای سبز مشغول نباشم به عنوان کارگر ساختمانی دنبال روزی می‌روم این در حالی است که ساختمان‌سازی هم اصلا صورت نمی‌گیرد و بازار آن هم راکد است”.

اسماعیل از کارگران فضای سبز در یکی از پارک‌های محلی است که معوقه عیدی و حق سنوات چهار ماهه از پیمانکار سابق دارد.

وی نیز گفت: “در مدت یک سالی که با پیمانکار سابق فضای سبز کار کرده‌ام، فقط ۶ میلیون ریال عیدی دریافت کرده‌ام و ۱۵ میلیون ریال طلب دارم این در حالی است که ماهانه بین ۱۰ تا ۲۰ روز بیمه واریز شده است”.

این کارگر گفت: “برای دریافت طلبم، پیمانکار سابق روزهایی را تعیین می‌کند اما سر قرار و وعده خود حاضر نمی‌شود”.

وی این را هم گفت که برای دریافت طلب به شهرداری آبیک مراجعه کرده اما کسی به حرف وی و همکارانش گوش نداده است.

معوقات مزدی کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه اراک

به گزارش ایلنا، کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه اراک از معوقات مزدی خود خبر دادند.

این در حالی است که طبق اطلاعیه‌ی واحد مالی شرکت پیمانکاری «جوشن گستر» حقوق مرداد ماه کارگران ابنیه فنی ناحیه اراک طی دو روز گذشته به صورت نیم (۵۰ درصدی) واریز شده است.

معوقات مزدی کارگران روغن نباتی جهان

به گزارش صداوسیما، کارگران شاغل در شرکت روغن نباتی جهان مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

با توجه به خبر اعتراضات کارگری و توقف تولید شرکت روغن نباتی جهان عصر امروز جلسه ای به ریاست استاندار زنجان، دستگاه های مربوطه و دادستان استان تشکیل شد.

استاندار زنجان در این جلسه با اشاره به تعهدات شرکت و مجموعه مدیریت استان در آبان ماه سال ۹۷ با شرکت فوق که طی یک تفاهم نامه فی ما بین تبادل شده بود از مدیران شرکت دلایل عدم انجام تعهداتشان را جویا شد.

متعاقب آن برخی از مدیران دستگاه های مربوطه به تشریح معضل مدیریتی  و کارگری شرکت پرداختند و در مقابل توضیحات مدیران این شرکت نیز ارائه شد.

دادستان استان زنجان به سوابق شرکت و نحوه واگذاری و همچنین اعمال مدیریت صاحبان شرکت در دیگر واحدهای تولیدی سایر استان اشاره کرد و سوء مدیریت شرکت روغن نباتی جهان را عامل اصلی مباحث پیش آمده دانست.

استاندار زنجان نیز خواستار اقدام جدی شرکت نسبت به راه اندازی خط تولید و پرداخت کلیه مطالبات کارگری در یک بازه زمانی مشخص را خواستار شد.

مدیران شرکت نیز امروزم تعهد شدند کلیه مطالبات کارگری را علاوه بر پرداخت حقوق و مزایای ماهانه به طور کامل همراه با معوق ۷ ماهه را تا پایان آبان ماه امسال با کلیه کارگران تسویه کنند.

در این جلسه مقرر شد از فردا  برای راه اندازی خط تولید اقدام عملی به عمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید