خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بیهوشی و انتقال به بهداری؛ گزارشی از وضعیت جسمانی هانی یازرلو

بیهوشی و انتقال به بهداری؛ گزارشی از وضعیت جسمانی هانی یازرلو

خبرگزاری هرانا – روز گذشته هانی یازرلو، زندانی سیاسی سابق که بیش از ۲ ماه است در بند وزارت اطلاعات زندان اوین موسوم به بند ۲۰۹ در بازداشت بسر می برد، در پی عدم دسترسی به داروهای بیماری قلبی و هوای گرفته سلولش بیهوش شده و به بهداری بند منتقل شد. دکتر هانی یازرلو از نارسایی جدی قلبی رنج می برد، بر اساس نشانه های ظاهری وضعیت وی نامناسب گزارش می شود. عدم رسیدگی پزشکی به آقای یازرلو منجر به نگرانی بیش از پیش خانواده وی شده است. هانی و هود یازرلو، زندانیان سیاسی سابق بیش از دو ماه است که بدون وجود حکم بازداشت دستگیر شده و با تمدید قرار بازداشت همچنان در زندان اوین در بازداشت به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ظهر روز چهارشنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۸، دکتر هانی یازرلو در پی بیهوشی به بهداری بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و تا شب در آنجا تحت مراقبت پزشکی قرار گرفت.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: آقای یازرلو، ظهر روز گذشته به دلیل عدم دسترسی به داروهای بیماری قلبی و هوای گرفته سلولش در بند ۲۰۹ زندان اوین، بیهوش شده و به بهداری این بند منتقل شد. وی پس از چند ساعت نگهداری در بهداری و وصل کردن دستگاه تنفس مصنوعی به سلولش بازگردانده شد”.

هانی یازرلو که سابقه بیماری های قلبی دارد، به دلیل عدم رسیدگی مناسب پزشکی بصورت مشخصی از ضعف جسمانی و عدم توان کافی برای تحرک رنج می‌برد.

گفتنی است که با وجود گذشت بیش از ۲ ماه از بازداشت دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، این دو کماکان در وضعیتی بلاتکلیف در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شوند و قرار بازداشت آنها به تازگی تمدید شده است. این در حالی است که مراحل بازجویی از این شهروندان به پایان رسیده است. هود یازرلو نیز از زمان بازداشت و تحمل محکومیت حبس پیشین خود از مشکلات گوارشی با ریشه عصبی رنج می‌برد. همزمان سابقه بیماری این دو شهروند و گزارش های مبنی بر وضعیت نامناسب جسمانی شان در زندان باعث افزایش نگرانی خانواده آنها شده است.

پیشتر طی جلسه تفهیم اتهام هانی و هود یازرلو، قاضی پرونده در پی اعتراض متهمان متوجه شد که هیچ سندی مبنی بر انتساب اتهامات از جمله “اجتماع و تبانی” علیه آنها وجود ندارد، بنابراین با رابط خود در وزارت اطلاعات تماس گرفته و نسبت به این امر اعتراض کرده بود؛ با وجود روشن بودن فقدان مدرک علیه آنها قاضی فک قرار بازداشت آنها را صادر نکرده و رسیدگی به پرونده را به زمان دیگری موکول کرده است. همچنین مشخص شده که بازداشت این افراد و تفتیش منزل آنها بدون وجود حکم قضایی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، هر دو از زندانیان سیاسی سابق در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. مدتی پس از بازداشت، این پدر و فرزند با منزل خود تماس های تلفنی کوتاه و جداگانه ای گرفتند، در این تماس دکتر یازرلو از حضور خود در بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد اما هود قادر به تشخیص محل نگهداری خود نبود.

در خصوص وضعیت سلامتی دکتر هانی یازرلو  گفتنی است وی از بیماری قلبی رنج می‌برد و آخرین عمل جراحی قلب باز خود را، حدود ۱۵ سال پیش انجام داده است. با توجه به اینکه عمر رگ‌های پیوند شده حدود ۱۰ سال است، به همین دلیل وی باید تحت مراقبت پزشک متخصص قلب قرار گرفته و در صورت لزوم مجددا جراحی قلب باز روی وی صورت گیرد. تعدادی از رگهای قلب او گرفتگی دارد و به شدت به قرص های خود و استفاده منظم از آنها نیاز دارد. دکتر هانی یازرلو در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص های خود برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جان او را به خطر انداخته بود.

لازم به یادآوری است دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.

وی در آخرین پرونده خود در سال ۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی  ۲۸ دی ماه ۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه ۹۲ با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزادشد.

هود یازرلو، دیگر بازداشت شده مورد اشاره این گزارش پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.

حامد یازرلو، دیگر عضو این خانواده چهار نفره است که از اسفند ۸۷ تا اواسط بهمن ۹۰ در زندان اوین متحمل سه سال حبس تعزیری از باب اقدام علیه امنیت ملی شد. حامد یازرلو دانشجوی ستاره داری بود که مسئولان گزینش وزارت علوم، با عدم تایید وی در مصاحبه آزمون دکتری در دو سال پیاپی و با وجود قبولی، از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید