خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی سه شهروند بهایی با تودیع قرار از زندان اوین، همزمان با تداوم بازداشت پریسا و سیاوش سبحانیان

آزادی سه شهروند بهایی با تودیع قرار از زندان اوین، همزمان با تداوم بازداشت پریسا و سیاوش سبحانیان

خبرگزاری هرانا – منیره باویل سفلایی، مینو زمانی پور و غلامحسین مظلومی، سه شهروند بهایی که پیشتر در تاریخ ۱۹ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در روستای گیلاوند استان تهران بازداشت شده بودند، روز چهارشنبه با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شدند. گفته می شود بازداشت این افراد در ارتباط با پیگیری موضوع نبش قبر یک شهروند بهایی بوده است که پیشتر در روستای گیلاوند دماوند صورت گرفته و جسد وی توسط افراد ناشناسی در بیابان‌های جابان از توابع همان شهرستان رها شده بود. در خبری دیگر سیاوش سبحانیان، شهروند بهایی ساکن روستای مهرآباد رودهن از توابع شهرستان دماوند در اواخر مرداد ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. پریسا سبحانیان نجف آبادی، خواهر وی نیز از تاریخ ۱۹ مردادماه در بازداشت بسر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه ۹۸، منیره باویل سفلایی، مینو زمانی پور و غلامحسین مظلومی، سه شهروند بهایی هر کدام با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند.

این شهروندان بهایی صبح روز شنبه ۱۹ مردادماه ۹۸ توسط ۳ تن از مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. ماموران پس از تفتیش منزل، برخی لوازم شخصی از جمله لپ تاپ، تلفن همراه، کتب و تصاویر بهایی را نیز ضبط کرده‌اند.

پیشتر یک منبع نزدیک به این شهروندان پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “ماموران امنیتی دلیل بازداشت را پیگیری موضوع نبش قبر یک شهروند بهایی عنوان کرده اند که پیشتر در روستای گیلاوند از توابع دماوند صورت گرفته بود. جسد این شهروند بهایی توسط افراد ناشناسی نبش قبر شده و در بیابان‌های جابان از توابع همان شهرستان رها شده بود. این شهروندان بهایی پیشتر نیز در سال ۹۷ در همین خصوص بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

در خبری دیگر سیاوش سبحانیان نجف آبادی و خواهر وی پریسا سبحانیان نجف آبادی دو شهروند ساکن روستای مهرآباد رودهن از توابع شهرستان دماوند که پیشتر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند، کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

پریسا سبحانیان، در تاریخ ۱۹ مردادماه و سیاوش سبحانیان چند روز بعد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

بازداشت آقای سبحانیان در حالی صورت گرفته بود که نیروهای امنیتی به هنگام بازداشت خانم خواهرش به وی گفته بودند از شهر خارج نشود.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان بهایی به گزارشگر هرانا گفته بود ماموران وزارت اطلاعات در زمان بازداشت خانم سبحانیان پس از تفتیش منزل، کتب و وسایل شخصی وی را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

مهرآباد (دماوند)، روستایی از توابع بخش رودهن شهرستان دماوند در استان تهران ایران است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید