خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  ابوالفضل انصاری، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

ابوالفضل انصاری، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – ابوالفضل انصاری، شهروند بهایی ساکن کرج ساعاتی پیش با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. این شهروند بهایی در تاریخ ۱۲ مردادماه سال جاری در منزل شخصی و توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۷ شهریورماه ۹۸، ابوالفضل انصاری، شهروند بهایی ساکن کرج با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

آزادی این شهروند بهایی، از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان رجایی شهر کرج، بعد از ظهر امروز و ۳۶ روز پس از بازداشت صورت گرفته است.

وی همزمان با روح الله زیبایی دیگر شهروند بهایی در تاریخ ۱۲ مردادماه در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و طی این مدت در سلول های انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجایی شهر کرج موسوم به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تحت بازجویی قرار داشته است.

علیرغم تعیین وثیقه برای آقای انصاری، اواخر مردادماه قرار بازداشت این شهروندان بار دیگر دیگر تمدید شده بود.

گفتنی است روح الله زیبایی دیگر شهروند بهایی نیز در تاریخ ۱۱ شهریورماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید