خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  کمال حسن رمضان از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد

کمال حسن رمضان از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد

خبرگزاری هرانا – کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، روز جاری از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد. گفته می‌شود که انتقال وی به دلیل اعتراض روز گذشته زندانیان سیاسی این زندان در واکنش به بازرسی خارج از عرف، توقیف و تخریب وسایل شخصی زندانیان بند سیاسی بوده است. با توجه به محکومیت آقای حسن رمضان به اعدام، انتقال وی به نگرانی نزدیکان او دامن می زند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۸، کمال حسن رمضان از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: صبح امروز آقای حسن رمضان را از بند سیاسی زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل کردند. هنوز مشخص نیست که وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شده یا به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه. از آنجایی که روز گذشته زندانیان سیاسی در واکنش به بازرسی خارج از عرف، توقیف و تخریب زندانیان دست به اعتراض زدند، احتمال آن می رود که انتقال وی به دلیل همین اعتراضات باشد”.

با توجه به محکومیت آقای حسن رمضان به اعدام، انتقال وی به نگرانی نزدیکان او دامن می زند.

لازم به ذکر است که در ساعات اولیه صبح روز گذشته، ده ها تن از ماموران زندان با ورود به بند سیاسی زندان ارومیه، زندانیان ساکن این بند را پس از بازرسی بدنی به هواخوری منتقل کرده و علاوه بر بازرسی کامل بند در یک اقدام خارج از عرف، اقدام به تخریب و ضبط لوازم زندانیان کرده و مواد غذایی، شوینده، کتابها و بسیاری اقلام دیگر که با هزینه شخصی خود زندانیان تهیه شده بود و همچنین کتاب قرآن برخی زندانیان را روی زمین ریخته و تخریب کردند.  زندانیان در پی این اقدام از بازگشتن به بند خودداری کرده و نسبت به بازرسی های نامتعارف و تخریب و توقیف لوازم شخصی اعتراض کردند.

حسن رمضان پیشتر نیز در تاریخ ۱۸ خردادماه از بند سیاسی زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات ارومیه منتقل و یک هفته بعد به زندان بازگردانده شده بود. پیش از آن هم در تاریخ ۲۲ مردادماه ۹۷، به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل و به خاطر فعالیت در داخل زندان مورد بازجویی قرار گرفته بود. این زندانی سیاسی نهایتاً پس از ۱۲ روز به بند ۱۲ زندان ارومیه بازگردانده شده بود.

وی همچنین در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته به همراه سه زندانی سیاسی دیگر جهت تشکیل پرونده و تفهیم اتهام‌های جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی ارومیه منتقل شده بود. این پرونده با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت این زندانیان در اعتصابات زندان تشکیل شده بود.

کمال حسن رمضان، ۳۳ ساله از اهالی شهر سریکانی از مناطق کردستان سوریه نیز پیشتر در تیرماه سال ۱۳۹۳ در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی سپاه منتقل شده بود و چهار ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به اتهام محاربه مورد بازجویی قرار گرفت.

بعدها ماموران امنیتی وی را به شعبه یک بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل کرده و بعد از تفهیم اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام» به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

وی چندین بار برای همکاری و گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت فشار و شکنجه قرار گرفت و روز شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ در شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم شد.

با وجود صدور حکم، مجددا در سال ۱۳۹۵ در خصوص قتل یکی از اعضای بومی سپاه ارومیه که ده سال پیش صورت گرفته و این زندانی، آن زمان در خاک ایران نبوده است، مورد بازجویی قرار گرفت و نهایتا روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ به صورت غیابی از سوی شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب این شهرستان به اعدام محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید