خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تنش و ناآرامی در زندان ارومیه در پی بازرسی خارج از عرف، توقیف و تخریب لوازم زندانیان سیاسی

تنش و ناآرامی در زندان ارومیه در پی بازرسی خارج از عرف، توقیف و تخریب لوازم زندانیان سیاسی

خبرگزاری هرانا – در ساعات اولیه صبح امروز، ده ها تن از ماموران زندان با ورود به بند سیاسی زندان ارومیه، زندانیان ساکن این بند را پس از بازرسی بدنی به هواخوری منتقل کرده و علاوه بر بازرسی کامل بند در یک اقدام خارج از عرف، اقدام به تخریب و ضبط لوازم زندانیان کرده و مواد غذایی، شوینده، کتابها و بسیاری اقلام دیگر که با هزینه شخصی خود زندانیان تهیه شده بود و همچنین کتاب قرآن برخی زندانیان را روی زمین ریخته و تخریب کردند. گفته می شود زندانیان در پی این اقدام از بازگشتن به بند خودداری کرده و نسبت به بازرسی های نامتعارف و تخریب و توقیف لوازم شخصی اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۵ شهریورماه ۹۸، ده ها از مامورین زندان با ورود به بند سیاسی زندان ارومیه، پس از انتقال ساکنین این بند به هواخوری، طی یک بازرسی نامتعارف، بسیاری از لوازم شخصی زندانیان را با خود برده و یا تخریب کردند.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان به گزارشگر هرانا گفت: “مامورین ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح وارد بند سیاسی شده و پیش از انتقال، تک تک زندانیان را بازرسی بدنی کردند. در بازرسی بند بسیاری از وسایل زندانیان از جمله مواد غذایی، کتابها، لوازم بهداشتی مانند مسواک و خمیر دندان، لباس ها و بسیاری از وسایل زندانیان را که به هزینه شخصی خریداری شده بود را روی زمین ریخته و تخریب کردند. مامورین همچنین پرده های اتاق ها را نیز کنده و با خود بردند”.

وی همچنین افزود: “مامورین همزمان با این اقدام، پتوها، پرده ها، ملحفه ها، تشک ها و نئوپان روی تخت ها و بسیاری وسایل دیگر را با خود برده اند و همزمان واحد بهداری زندان را که دو تن از زندانیان سیاسی به دلیل مشکلات حرکتی در آنجا نگهداری می شوند را نیز به همین شکل تحت بازرسی همراه با تخریب و ضبط وسایل قرار دادند”.

به گفته این منبع مطلع مامورین در حین بازرسی ضمن اهانت به مقدسات زندانیان کتاب قرآن آنان را نیز روی زمین انداخته و روی آن راه رفتند. این موضوع باعث درگیری لفظی شدید زندانیان با مامورین شد.

گفته می شود در پی این اقدام زندانیان در اعتراض به این روش بازرسی نامتعارف از بازگشت به داخل بند خودداری کرده و اعلام کرده اند که تا زمان باز پس گیری لوازمشان دست به اعتصاب غذای دسته جمعی خواهند زد.

زندانیان در مقابل افسر نگهبانی دست به تجمع زده و نسبت به رفتار مسئولین و پرسنل زندان با آنان در جریان این بازرسی خارج از عرف به رئیس زندان ارومیه اعتراض کردند و در این میان کامران درویشی، یک از زندانیان این بند، با پیچیدن ملافه دور خود، تهدید کرده بود که در صورت عدم باز پس گیری لوازم خود را به آتش خواهد کشید. زندانیان دیگر نیز اقدام به پایین کشیدن تابلوی نصب شده روی ورودی بند که روی آن نوشته شده “بند ارشاد” کردند و آن را و شکستند.

به گفته یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان، در جریان این اعتراضات مدیر کل سازمان زندانها در زندان حاضر شده و پس از حضور در بند سیاسی از شیوه بازرسی مامورین اظهار تاسف کرده است. در پی این موضوع رئیس زندان و مدیر کل زندانها در جمع زندانیان معترض تمام لوازمی را که توقیف شده بود بازگرداندند و تشک های جدید به زندانیان تحویل دادند.

علاوه بر این از سوی رئیس زندان و مدیرکل سازمان زندانها به زندانیان بند سیاسی قول داده شده است که بعد از این بازرسی های مربوط به این بند با حضور خود زندانی در هر تخت صورت خواهد گرفت.

گفته می شود پس از قول رئیس زندان و بازگرداندن لوازم ضبط شده، زندانیان به بند بازگشته و از اعتصاب غذای دسته جمعی صرف نظر کردند.

در جریان این اعتراضات دو تن از زندانیان به نام های محمد قنبردوست و سعید فقه رسول پور آسیب دیده بودند که پس از صحبت های رئیس زندان به بهداری منتقل شده و تحت درمان قرار گرفتند.

این رفتار مسئولین زندان ارومیه مسبوق به سابقه است، پیشتر نیز در تاریخ ۱۰ تیرماه ۹۸ و پیش از آن در تاریخ ۲۷ شهریور ماه سال گذشته نیز ماموران گارد زندان ارومیه، بند ۱۲ این زندان را مورد بازرسی خارج از عرف قرار داده و اقدام به تخریب وسایل شخصی و ضبط برخی مواد خوراکی و وسایل زندانیان کرده بودند.

در مهر ماه سال گذشته نیز زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و سه تن از این زندانیان نیز پس از ضرب و شتم و مصدومیت به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید