خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت ۶ متخلف محیط زیست در اصفهان، تهران و خراسان شمالی

بازداشت ۶ متخلف محیط زیست در اصفهان، تهران و خراسان شمالی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته ۴ متخلف صید پرندگان شکاری در خراسان شمالی و یک شکارچی متخلف در پناهگاه حیات وحش موته در اصفهان بازداشت شدند. همزمان یک فر دیگر به اتهام قطع درختان در شمال تهران بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز پنجشنبه ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۸، فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: سه نفر صیاد متخلف و یک نفر راه‌بلد که در صید پرنده‌های شکاری صیادان را همراهی می کرد، در این استان دستگیر شدند.

جعفر علی پور افزود: هر ساله، صیادان پرنده‌های شکاری، از استان های جنوبی کشور در خراسان شمالی حضور می یابند و با کمک روستاییان و راه بلدان، در عرصه های طبیعی، نسبت به تله گذاری و زنده گیری پرندگان شکاری اقدام می کند.

وی ادامه داد: اکنون فصل مهاجرت پرندگان شکاری است و این گونه ها به نقاط مختلف استان مهاجرت کرده اند و متاسفانه در این فصل سودجویان و صیادان هم از استان های جنوبی برای صید این پرندگان به این استان می آیند.

علی پور گفت: صیادان جنوبی، پرنده های شکاری را به متقاضیان و مشتریان در کشورهای عربی می فروشند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: پرونده های تشکیل شده برای صید پرندگان شکاری در شهرستان جاجرم و بجنورد تشکیل شده است و از متخلفان چند بهله دلیجه و یک بهله شاهین کشف شده است.

بر اساس این گزارش و برابر تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، متخلفان صید و زنده گیری پرندگان شکاری، از جنبه کیفری جرم علاوه بر حداکثر مجازات حبس (سه سال) به جزای نقدی از ۶۰ تا ۱۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

همچنین طبق مصوبه ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست  بهای هر بهله دلیجه از لحاظ مطالبه ضرر و زیان ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.

بازداشت یک شکارچی متخلف در پارک ملی و پناهگاه حیات وحش موته

به گزارش صداوسیما، یک متخلف شکار در پارک ملی و پناهگاه حیات وحش موته اصفهان شناسایی و دستگیر شد.

مرتضی جمشیدیان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: از این متخلف شکار یک قبضه سلاح شکاری قاچاق به همراه یک دستگاه موتور سیکلت قاچاق و ادوات شکار کشف شد.

شکار و اقدام شروع به شکار در زیستگاه های حیات وحش جُرم و طبق ماده ۱۰ و ۱۵ قانون شکار و صید، قابل تعقیب و مجازات است.

پناهگاه حیات وحش موته به وسعت ۲۰۴ هزار و ۳۰۵ هکتار در شمال استان اصفهان و شمال غربی میمه قرار دارد.

پناهگاه حیات وحش موته از پر ارزش ترین مناطق ایران بخصوص از نظر گیاهان منحصر به فرد و زیستگاهی مناسب برای زندگی آهو و منطقه ای برای تکثیر این گونه است.

موته دارای دو بخش، یکی بخش جلگه ای و هموار برای زیست آهو و دیگری مناطق کوهستانی برای زیست قوچ، میش، کَل و بُز است.

بازداشت یک متخلف محیط زیست در شمال تهران

به گزارش مهر، رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت، از دستگیری فردی خبر داد که اتهامش قطع درختان مناطق شمالی تهران بود.

سعید راستی به تشریح جزئیات این خبر پرداخت و گفت: با نماینده سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران مبنی بر قطع تعدادی از درختان مناطق شمالی تهران در ماه‌های اخیر، موضوع در دستور کار مأموران این پلیس قرار گرفت.

این مقام انتظامی همچنین گفت: مأموران مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ به منظور شناسایی فرد و یا افراد دخیل در این مسئله وارد عمل شده و نهایتاً پس از انجام اقدامات فنی و پلیسی و تحقیقات میدانی موفق به شناسایی یکی از متهمان این پرونده شدند.

وی افزود: با شناسایی متهم مستندات لازم به مرجع قضائی ارسال و پس از اخذ مجوز قضائی تیمی از مأموران مرکز عملیات پلیس امنیت پایتخت، وی را در دوازدهمین روز از شهریورماه ۹۸ در شهرک غرب دستگیر و به پلیس امنیت عمومی پایتخت منتقل کردند.

سعید راستی با اشاره به این‌که متهم دستگیر شده در بازجویی‌های اولیه خود به قطع بیش از ۹ اصله درخت اعتراف کرده است، گفت: متهم برای سیر مراحل قانونی به دادسرای ناحیه ۳۷ تهران معرفی شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید