خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, کودکان  >  گزارشی از ازدواج دختر ۱۱ ساله در گلستان همزمان با ابطال ازدواج دختر ۹ ساله در بهمئی

گزارشی از ازدواج دختر ۱۱ ساله در گلستان همزمان با ابطال ازدواج دختر ۹ ساله در بهمئی

خبرگزاری هرانا – رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویر احمد از ابطال “عقد موقت” کودک ۹ ساله و پسر ۳۰ ساله در شهرستان بهمئی خبر داد و گفت که “این افراد می توانند با اخذ مجوز از دادگاه به صورت رسمی ازدواج کنند”. وی همچنین مدعی شده است که پسر ۳۰ ساله، پدر کودک ۹ ساله و عاقد در این خصوص مرتکب جرم شده و جهت برخورد قضایی به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان و دادسرای ویژه روحانیت معرفی شده اند. طی روزهای گذشته ویدئوی منتسب به مراسم “عقد موقت” این کودک در شبکه های اجتماعی منتشر و خبرساز شده بود. در خبری دیگر یک کودک ۱۱ ساله در استان گلستان در خطر ازدواج اجباری قرار دارد. وی از ۳ سالگی به عقد فرزند ۷ ساله یکی از اهالی روستا در آمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد درباره عقد موقت دختر ۹ ساله با پسر ۳۰ ساله توضیح داد.

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در پی انتشار فیلمی از عقد دختربچه حدود ۹ ساله و مرد حدود ۳۰ ساله در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به محض اطلاع از این خبر ‌دستورات لازم جهت بررسی موضوع به رئیس دادگستری شهرستان بهمئی داده شد.

حسن نگین تاجی افزود: پس از شنیدن این موضوع طرفین شناسایی و از خانواده‌های دو طرف و عاقد دعوت کرده ایم، سپس اظهارات پدر دختر، پسر، دختر و عاقد را شنیدیم .

وی مدعی شده است که سن دختر بر اساس کپی شناسنامه ارائه شده ۱۱ سال می‌شود و پسر نیز ۲۲ سال دارد.

وی گفت: با رضایت طرفین عقد موقت از بین رفت. با توجه به اینکه مطابق ماده ۵۰ قانون حمایت از خانواده – مربوط به سال ۱۳۹۱- اقدام زوج، ولی زوجه و عاقد جرم بوده، جهت برخورد قضایی متناسب به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهمئی و دادسرای ویژه روحانیت اعلام جرم شده است.

عقد موقت مذکور به گفته نگین تاجی، به دلیل پایین بودن آگاهی این کودک منحل شده است، با این حال به گفته وی ازدواج این کودک ۹ ساله و پسر ۳۰ ساله می تواند «در زمان مفتضی با اخذ مجوز از دادگاه به صورت ازدواج رسمی صورت گیرد».

این خبرگزاری همچنین در گزارشی دیگر از ازدواج اجباری یک کودک ۱۱ ساله دختر در استان گلستان خبر داده است.

بر اساس این گزارش سمیه که بر اساس یک سنت قدیمی از سه‌سالگی به عقد یک پسربچه هفت‌ساله درآمده بود، امروز که به سن ۱۱ سالگی رسیده برخلاف میلش باید به خانه همسر برود و از طرف دیگر اجازه ادامه تحصیل هم نخواهد داشت.

ناعمه سادات بنی کمالی، مشاور امور بانوان اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان در یادداشتی با اشاره به موضوع ازدواج کودک همسری آورده است:

«سمیه ۱۱ ساله تبعه افغانستان ساکن در یکی از شهرهای اطراف مرکز استان گلستان است. او بر اساس یک سنت قدیمی از ۳ سالگی به عقد فرزند ۷ ساله یکی از بزرگان روستاهای شهرستان گرگان درآمده است.

آن زمان این فرد هم دخترش را به عقد برادر سمیه و سمیه را به عقد پسرش درآورده بود.

حال که امروز سمیه ۱۱ سال و دختر این فرد ۲۲ سال سن دارد، پدر سمیه برای آوردن عروس خود به منزل آنها مراجعه کرد، اما به او گفتند که باید سمیه را بدهی تا بتوانی دختر را ببری.

بزرگان روستا بارها برای وساطت نزد خانواده پسر رفتند ولی آنها پافشاری می‌کنند که عقد را پس نمی‌دهند و باید سمیه را عروس کنند و به خانه بیاورند و بعد از آن هم سمیه حق رفتن به مدرسه را ندارد.

سمیه راضی به این ازدواج نیست. خانواده او هم ناراحتند و نمی‌خواهند این ازدواج صورت بگیرد و به دنبال ابطال این عقد غیر محضری هستند ولی تاکنون به نتیجه‌ای نرسیدند. از طرف دیگر سمیه که یک دانش‌آموز باهوش و با اخلاق سال چهارم ابتدایی است و از اینکه دیگر نمی‌تواند به تحصیلش ادامه دهد، بسیار ناراحت است. امیدواریم دستگاه‌های متولی به این مسئله وارد شوند تا علاوه بر حل مشکل سمیه، دیگر شاهد چنین مشکلی برای کودکان نباشیم.»

لازم به یادآوری است که مدتی پیش علی کاظمی، مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه با اشاره به ازدواج ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار کودک در یک سال، گفت که این‌ها به طور رسمی ازدواج کرده‌اند، اما مشکل عمده ما افرادی هستند که خارج از فرآیند رسمی ازدواج می‌کنند. از سوی دیگر ازدواج مردان سن بالا با دختران کم سن و سال کودک آزاری محسوب می‌شود. دی ماه امسال کمیسیون حقوقی قضایی مجلس طرح ممنوعیت کودک-همسری را رد کرد. علاوه بر صدمات شدید جسمی و روحی یکی دیگر از عواقب ازدواج کودکان مواجه شدن با پدیده طلاق در این سنین است.

ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر روز به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ  کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید