خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  نوکیش مسیحی جهت اجرای حکم حبس راهی اوین شد

نوکیش مسیحی جهت اجرای حکم حبس راهی اوین شد

خبرگزاری هرانا – فاطمه (آیلار) باختری، نوکیش مسیحی که پیشتر به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، روز گذشته جهت اجرای حکم حبس راهی زندان اوین شد. همچنین زمان (صاحب) فدایی، دیگر نوکیش مسیحی و هم پرونده ای وی پس از تایید حکم ۱۸ ماه حبس در دادگاه تجدید نظر در انتظار احضار جهت اجرای حکم حبس به سر می برد. این نوکیشان در خردادماه سال ۹۶ بازداشت و احکام قطعی آنها پس از تایید توسط دادگاه تجدید نظر در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری به آنها ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۹ شهریورماه ۱۳۹۸، فاطمه باختری جهت تحمل مدت محکومیت ۱ ساله خود به زندان اوین منتقل شد.

فاطمه باختری و زمان فدایی در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این نوکیشان مسیحی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده برگزار و حکم آنها در تاریخ ۳۱ شهریورماه سال ۹۷ به وکلایشان ابلاغ شد.

بر اساس احکام صادره، خانم باختری از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس دو سال محرومیت از فعالیت های اجتماعی و عضویت در گروه ها، احزاب و دستجات سیاسی و ارتباط با دیگر نوکیشان مسیحی و آقای فدایی از بابت همان اتهام به ۱۸ ماه حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان نهبندان محکوم شدند.

گفتنی است که حکم آقای زمانی به دلیل تکرار جرم با استناد به ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی به ۱ و نیم برابر مجازات تعیین شده برای اتهام مطروحه یعنی ۱۸ ماه حبس تبدیل شده است.

جلسه دادگاه تجدید نظر این فاطمه باختری و زمان فدایی در ۲۵ دیماه سال گذشته در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار و نهایتاً احکام صادره علیه این نوکیشان مسیحی در دادگاه بدوی، عیناً تایید و در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری به آنها ابلاغ شد.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید