خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه بازداشت شد

کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه ساکن مشهد شب جمعه توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. در تاریخ ۲۸ مردادماه، حکم دادگاه تجدید نظر مبنی بر تائید حکم ۱۳ سال حبس کمال جعفری یزدی، به وکیل وی ابلاغ شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایران اینترنشنال، شب جمعه ۸ شهریورماه ۹۸، کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه ساکن مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “ساعت ده شب جمعه دستکم پانزده مامور امنیتی با ورود به منزل کمال جعفری یزدی، وی را در منزلش واقع در مشهد بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند”.

لازم به ذکر است که در اواسط مردادماه نامه ای با امضای ۱۴ تن مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شد. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند. گمان این می رود بازداشت آقای جعفری یزدی در رابطه با نامه مذکور باشد، هر چند هنوز هیچ منبعی ارتباط بین بازداشت آقای جعفری یزدی و نامه مورد اشاره را تایید نکرده است.

از سوی دیگر روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۹۸، حکم دادگاه تجدید نظر مبنی بر تائید حکم حبس کمال جعفری یزدی، به وکیل وی ابلاغ شده بود.

در دادنامه صادره توسط شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی، حکم ۱۳ سال حبس تعزیری آقای جعفری یزدی عینا تائید و در انتهای این حکم مصاحبات متهم و تجمع دوستان وی در مقابل دادگاه دلیل بر عدم در نظر گرفتن تخفیف در حکم صادره عنوان شده است.

لازم به یادآوری است همزمان با برگزاری جلسه دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی در تاریخ ۲۰ مردادماه ۹۸ و در مقابل محل برگزاری دادگاه، شماری از فعالان مدنی و فعالان صنفی فرهنگیان در حمایت از وی دست به تجمع اعتراضی زده و ۱۵ تن از شرکت کنندگان این تجمع بازداشت شدند.

کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه ساکن مشهد در اواخر فروردین ماه سال جاری توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهر به ۱۳ سال حبس محکوم شد. بر اساس این حکم آقای جعفری از بابت اتهام “تشکیل دسته و گروه به قصد براندازی نظام” به ۱۰ سال حبس، از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس و در مجموع به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای جعفری یزدی، اوایل مردادماه سال گذشته توسط نیروهای اداره اطلاعات مشهد بازداشت شد. وی به مدت ۱۰ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات تحت بازداشت و بازجویی بود و سپس به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. بالاخره پس از گذشت بیشتر از ۳ ماه از بازداشت ایشان، با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی بصورت موقت آزاد شد.

این شهروند ساکن مشهد سابقه مشارکت طولانی در جنگ هشت ساله را داشته و جانباز ۳۵ درصد و از اسرای آزاد شده دوران جنگ است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید