خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  دستکم ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

دستکم ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – پس از انتقال گروهی از زندانیان به سلولهای انفرادی، سحرگاه روز چهارشنبه دستکم ۸ زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با “مواد مخدر” و “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۶ شهریورماه ۹۸، حکم اعدام ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

هویت زندانیان اعدام شده “علیرضا بهراد از اندرزگاه ۲، منوچهر دهقانی از اندرزگاه ۲، ابراهیم یارموت اوغلی از اندرزگاه ۳، احمد قره بالایی از اندرزگاه ۱۰، سیاوش اینانلو اندرزگاه ۶، رضا موسوی برقانی از زندان رجایی شهر کرج (همگی با اتهام قتل) و محمود میرزایی و آقای میرزایی (نام کوچک مشخص نیست) با اتهامات مرتبط با “مواد مخدر” از زندان قزل حصار کرج” توسط هرانا احراز شده است.

این زندانیان طی روزهای اخیر همراه با چند زندانی دیگر جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این زندان منتقل شده بودند.

چند زندانی دیگر از جمله “محسن رضاییان از بند ۱ و علیرضا آریایی (آرایی) از بند ۵” که پیشتر با اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده و در آستانه و شرایط اعدام قرار داشتند که با اشکال مختلفی از جمله گرفتن مهلت یا رضایت از اولیای دم به بندهای خود بازگشتند،

سرنوشت علی قرقالویی زندانی اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۴ زندان رجایی شهر نیز که پیشتر همراه با این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بود، تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نشده است.

محمود میرزایی، ۳۸ ساله، اهل دماوند و پسر عمویش آقای میرزایی پیشتر از بابت اتهامات «درگیری مسلحانه و قاچاق مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

محمود میرزایی که از حدود یک سال پیش به اتهام حمل ۲۲ کیلوگرم مرفین و تیراندازی به ماموران در زندان بسر می‌برد، روز سه‌شنبه ۴ شهریورماه از واحد ۲ زندان قزل حصار به سلول های انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

لازم به ذکر است که اعدام این زندانیان تاکنون از سوی رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید