خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در ملا عام در بابل اعدام شد

یک زندانی در ملا عام در بابل اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در پارک جنگلی بابلکنار شهرستان بابل در ملا عام اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، صبح امروز دوشنبه ۴ شهریورماه ۱۳۹۸، حکم اعدام یک متهم به “قتل” در پارک جنگلی بابلکنار اجرا شد.

بر اساس این گزارش، عباس عبداله‌زاده درون‌کلایی و اسماعیل عبداله‌زاده درون‌کلایی دو پسر عمویی بودند که در سال ۹۴ با تفنگ شکاری در پارک جنگلی بابلکنار به قتل رسیدند.

فضل الله وکیلی راد، رییس دادگستری بابل گفت: صبح جمعه ۲۸ فروردین ماه سال ۹۴ چوپانی هنگام چرای گله گوسفندانش در پارک جنگلی بابل‌کنار ناگهان با پیکر بی جان دو مرد ناشناسی مواجه شد که با اصابت گلوله به قتل رسیده بودند.

وی افزود که با تحقیقات پلیس مشخص شد که این دو پسرعمو صبح روز پنجشنبه ۲۷ فروردین ماه برای حضور سر قرار با یک مرد به جنگل رفتند و احتمالا پول زیادی را با خود همراه داشتند.

وکیل وی نیز گفته است که این مرد ۲۵ ساله که «ح» نام دارد در مراحل نخست بازجویی‌ها منکر هرگونه اطلاعی از سرنوشت دو پسرعمو شد اما نهایتاً به ارتکاب قتل اعتراف کرده است.

بر اساس اعترافات متهم در مراحل بازجویی، “وی مدتی که با دو قربانی حادثه آشنا شده بود و روز حادثه به بهانه فروش اشیای عتیقه و گنج با آنان در جنگل‌های “بزچفت” قرار گذاشت و در صدد گرفتن پول از آنان به هر نحوی برآمد. در مواجهه با دو پسرعمو هر دو را با گلوله تفنگ به قتل رساند و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال پول نقد آنان را سرقت کرد و متواری شد”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید