خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز و ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند

دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز و ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – صبح روزهای یکشنبه هفته جاری و چهارشنبه هفته گذشته، حکم دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز و ندامتگاه مرکزی کرج که بیشتر از بابت اتهام “قتل عمد” به اعدام محکوم شده بودند، اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روزهای یکشنبه ۲۷ مردادماه و چهارشنبه ۲۳ مردادماه، دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز و ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند.

هویت این دو زندانی “امین زنگنه” محبوس در زندان عادل آباد شیراز و “سعید خلج” محبوس در سالن ۷ ندامتگاه مرکزی کرج عنوان شده است.

گفته می‌شود که امین زنگنه از سال ۱۳۹۴ که در شیراز به اتهام “قتل عمد” بازداشت شد در زندان بسر برده بود.

همچنین در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است که “سعید خلج کمتر از سه سال پیش به خاطر قتل وکیلی که همسرش برای طلاق استخدام کرده بود بازداشت شد”.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید