خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان نجف آباد اعدام شد

یک زندانی در زندان نجف آباد اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز پنجشنبه هفته گذشته، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل عمد” به اعدام محکوم شده بود، در زندان نجف آباد اصفهان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان نجف آباد اصفهان به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی که با اتهام “قتل عمد” به اعدام محکوم شده بود “هاشم مردودی، ۳۶ ساله و اهل لاهیجان” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “هاشم ۵ سال پیش به اتهام قتل بازداشت شد و خانواده‌اش بارها تلاش کردند تا رضایت بگیرند، اما خانواده مقتول حتی حاضر نبودند که دیه را قبول کنند و قصاصش را اجرا کردند”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید