خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  بی‌گناهی متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای / سخنگوی دولت: از این افراد عذرخواهی شد

بی‌گناهی متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای / سخنگوی دولت: از این افراد عذرخواهی شد

خبرگزاری هرانا – سخنگوی دولت روز جاری در یک نشست خبری مدعی شده است که در ارتباط با اتهامات مطروحه علیه مازیار ابراهیمی از او و متهمین دیگر این پرونده دلجویی و عذرخواهی شده است. این در حالی است که در سال ۱۳۹۱ شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران “مستند کلوپ ترور” را پخش کرد. مازیار ابراهیمی به همراه ۱۱ نفر دیگر که در این برنامه به جاسوسی و مشارکت در ترور اعتراف کرده بودند پس از حدود سه سال و نیم آزاد شده و یکی از متهمین نیز در همان سال به دار آویخته شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از انتخاب، سخنگوی دولت مدعی شده است کارشناسان ضدجاسوسی در پرونده مازیار ابراهیمی نبودند و کارشناسان دیگری در این پرونده دخیل بودند.

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: درباره بازداشت فردی به اسم مازیار ابراهیمی در وزارت اطلاعات و اتهام‌های وارد شده به وزارت اطلاعات گفت: این اتفاق در این دولت رخ نداده است، اطلاعات کلی که در این زمینه دارم این است که به جز یک مورد در بقیه موارد کار کارشناسی صورت نگرفته است، همان موقع از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است، کارشناسان ضدجاسوسی در این پرونده نبودند و کارشناسان دیگری در این پرونده دخیل بودند.

مطرح شدن این موضوع پس از سالها توسط سخنگوی دولت در پی انتشار گزارشی صورت گرفته است که مازیار ابراهیمی در آن پس از ۷ سال از واقعیات اعترافات تلوزیونی ایران پرده برداشته است.

لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۱ شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران “مستند کلوپ ترور” را پخش کرد. ۱۳ نفر در این برنامه به جاسوسی اعتراف کردند. تعدادی از متهمان اعتراف کردند که به اسرائیل رفته، آنجا آموزش ترور و استفاده از مواد منفجره را دیده‌اند و برای ترور دانشمندان اتمی یه ایران بازگشته‌اند.

بامداد روز ۲۶ اردیبهشت ماه ۹۱ و پیش از پخش این مستند، مجید جمالی فشی یکی از این متهمین که از سوی دستگاه قضایی به ترور مسعود علی محمدی از دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شده بود، به دار آویخته شد.

در حالی که ترور دانشمندان اتمی محاربه و اقدام علیه امنیت ملی محسوب می شود و در قانون کشور ایران حکم اعدام دارد متهمین دیگر این مستند پس از حدود ۳ سال و نیم آزاد شده اند.

پس از پخش گزارش بی‌بی‌سی فارسی از افشاگری های مازیار ابراهیمی، محمود صادقی، نماینده مجلس ایران از مسئولان مربوط خواست درباره “کذب یا صدق اعترافات متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای” توضیح دهند.

محمود علوی، وزیر اطلاعات هفته پیش وعده داد که در یک کنفرانس خبری به “موارد مطرح شده” درباره پرونده ترور “دانشمندان هسته‌ای” پاسخ دهد اما هنوز این نشست برگزار نشده است.

مقام‌های ایران می‌گوید در فاصله سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ چهار تن از دانشمندان هسته‌ای ایران کشته شدند و یک دانشمند دیگر نیز از سوء قصد جان به در برده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید