خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  پریسا سبحانیان، شهروند بهایی بازداشت شد

پریسا سبحانیان، شهروند بهایی بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – پریسا سبحانیان نجف آبادی، شهروند بهایی ساکن روستای مهرآباد رودهن از توابع شهرستان دماوند روز شنبه ۱۹ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مامورین در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل تعدادی از وسایل شخصی این شهروند را ضبط کرده و با خود بردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸، پریسا سبحانیان نجف آبادی، شهروند بهایی ساکن روستای مهرآباد رودهن از توابع شهرستان دماوند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی به گزارشگر هرانا گفت: “ساعت ۸ صبح روز شنبه هفته گذشته مامورین وزارت اطلاعات به منزل خانم سبحانیان مراجعه کرده و وی را بازداشت کردند. این مامورین همچنین پس از تفتیش منزل، کتب و وسایل شخصی وی را نیز ضبط کردند”.

از دلیل بازداشت و مکان نگهداری این شهروند بهایی تا لحظه تنظیم این خبر هیچ اطلاع دقیقی به دست نیامده است.

مهرآباد (دماوند)، روستایی از توابع بخش رودهن شهرستان دماوند در استان تهران ایران است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید