خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  گزارشی از اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

گزارشی از اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در تهران اجرا شد. وی که متهم به قتل دو مرد و یک زن بوده است، از بابت سرقت از مقتولین و رابطه پنهانی با مقتول زن نیز مجموعا به ۲۴۷ ضربه شلاق محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خراسان، صبح روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸، حکم اعدام یک زندانی در تهران به اجرا درآمد.

در این گزارش آمده است این فرد متهم به قتل دو مرد و یک زن در سه پرونده جداگانه از سال ۹۳ به بعد بوده است. این متهم که هویت وی “مجید” اعلام شده است، در ۲۴ آذر ۹۳ بازداشت و حدود دو سال بعد در تاریخ ۲۳ بهمن ۹۵ در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدباقر قربان‌زاده محاکمه و به اعدام محکوم شد.

در این گزارش آمده است که طی جلسه دادگاه “مجید” ضمن اعتراف به انجام سه مورد قتل گفته بود که “نمی دانستم مجازت قتل اعدام است”. بنا بر این گزارش وی زمان ارتکاب به قتل ۲۵ ساله بوده و سابقه قبلی در خصوص درگیری، موادمخدر و تجاوز را در پرونده خود داشته است.

لازم به ذکر است وی از بابت این پرونده به سه بار اعدام، سه سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق به خاطر سرقت از مقتول اول و ۷۴ ضربه شلاق به دلیل سرقت از مقتول دوم، ۹۹ ضربه شلاق به دلیل رابطه با مقتول زن و پرداخت دیه به علت “جنایت بر میت” محکوم شد. این حکم در نهایت توسط شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید