خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  معرفی ۲۳ آلاینده محیط زیست به مراجع قضایی در قزوین و ورود دادستانی به موضوع مرگ توله ببرها در مشهد

معرفی ۲۳ آلاینده محیط زیست به مراجع قضایی در قزوین و ورود دادستانی به موضوع مرگ توله ببرها در مشهد

خبرگزاری هرانا – از آغاز سال جاری تاکنون ۲۳ واحد تولیدی آلاینده محیط زیست در قزوین به دلیل تخلف و بی توجهی به اخطارهای اداره کل حفاظت محیط زیست به مراجع قضائی معرفی شدند. از طرفی دادستانی مشهد به موضوع مرگ ۷ توله ببر در باغ وحش این شهر ورود کرده است و مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی، رئیس اداره حیات وحش و مدیر باغ وحش مشهد نیز برای پاسخگویی در این خصوص احضار شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، حسن پسندیده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: ۱۰ کارخانه از این تعداد واحد تولیدی معرفی شده به مراجع قضائی در تاکستان قرار دارند و همچنین هفت کارخانه نیز مربوط به آبیک بوده است.

وی افزود: چهار واحد تولیدی نیز از شهرستان قزوین و یک واحد نیز در بویین زهرا به دلیل آلایندگی محیط زیست به مراجع قضائی معرفی شده اند.

این مسئول با بیان اینکه بی توجهی به حفظ محیط زیست سلامت انسان و سایر جانداران را به خطر می اندازد و آیندگان را دچار مشکلات فراوانی می سازد، گفت: آلودگی آب و هوا، ریختن پسماند و فاضلاب به محیط زیست و قطع درختان از جمله تخلفات زیست محیطی این واحدهای تولیدی بوده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین یادآور شد: ۷۴۵ واحد تولیدی در استان قزوین امسال پایش زیست محیطی شده اند.

ورود دادستانی به موضوع مرگ هفت توله ببر در مشهد

به گزارش میزان، فرزاد بهشتی توندری، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی از ورود دادستانی به موضوع تلف شدن هفت قلاده توله ببر در باغ وحش مشهد خبر داد.

وی گفت: مدتی قبل هفت قلاده توله ببر مربوط به سه ببر مادر به نام‌های تینا، مایا و رایا در باغ وحش مشهد جان خود را از دست دادند که سه توله ببر مربوط به تینا، سه توله ببر مربوط به مایا و یک توله ببر مربوط به رایا بوده است.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی افزود: مرگ سه قلاده از توله ببر‌های مذکور از آنجایی که گربه سانان فرزندان خود را به صورت گزینشی بزرگ می‌کنند توسط مادر خود کشته شدند به صورت طبیعی بوده، اما مرگ چهار قلاده دیگر غیرطبیعی بوده است که در این خصوص کمیته حقیقت یابی تشکیل شده تا موضوع را بررسی کند.

وی با بیان اینکه در صورتی که نتایج کمیته حقیقت یاب از عمدی بودن موضوع حکایت داشته باشد برخورد با مجرمان بر اساس ماده ۶۷۹ قانون مجازات اسلامی در دستور کار قرار خواهد گرفت، گفت: قرار بر این شد که دوربین‌های باغ وحش به صورت آنلاین در اختیار محیط زیست قرار گیرد و قسمت‌هایی که نقاط کور هستند نیز شناسایی شود.

بهشتی توندری همچنین گفت: قرار بر این شد که روی تمامی قلاده‌ها میکرو چیپ نصب شود که تاکنون روی تعدادی از قلاده‌ها نصب شده است.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی با بیان اینکه اختلاف مدیریتی و سهل انگاری برخی از افراد سبب این موضوع شده است، گفت: مهلت شش ماهه‌ای به باغ وحش جهت رفع نواقص اعطا شد تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد در غیر این صورت دستور کار دادستانی تعطیلی این باغ وحش خواهد بود.

وی با اشاره به احضار برخی از افراد در این خصوص گفت: مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی همراه کارشناسان، رئیس اداره حیات وحش و مدیر باغ وحش احضار شدند، همچنین با برخی از سمن‌های فعال در این زمینه جلسه‌ای برگزار شد و تحقیقات تکمیلی در این خصوص ادامه دارد.

لازم به ذکر است که مردادماه جاری برخی از خبرگزاری‌ها از تلف شدن هفت توله ببر باغ وحش مشهد از ابتدای سال جاری تاکنون خبر دادند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید