خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال ۵ زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان

انتقال ۵ زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه دستکم ۵ زندانی در زندان زاهدان که پیشتر  از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. احتمال افزایش تعداد منتقل شدگان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، دستکم ۵ زندانی در زندان زاهدان جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند.

هویت چهار تن از این زندانیان “مسعود ریگی نژاد ۲۶ ساله”، “اولیا نورزهی ۲۴ ساله”، “ایمان سراوانی، فرزند حسین ۲۸ ساله”و “محمدگل (گل احمد) آذرنگار” با اتهام قتل از زندان زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

مسعود ریگی و ایمان سراوانی از سال ۹۵ و اولیاء نورزهی از سال ۹۴ به اتهام قتل در زندان زاهدان به سر می‌برد.

هویت یک زندانی دیگر که به سلول انفرادی منتقل شده، کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

اتهام این زندانی نیز قتل گزارش شده است.

گفته می‌شود احتمال دارد بر تعداد منتقل شدگان افزوده شود و در صورت عدم جلب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم احتمال می رود که طی روزهای آتی حکم اعدام این زندانیان بصورت گروهی اجرا شود.

روز چهارشنبه ۹ مردادماه ۹۸، سه زندانی متهم به “قتل” در زندان زاهدان جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند و با اخذ مهلت یک ماهه از اولیای دم جهت جلب رضایت آنها، طی روزهای اخیر به بند بازگشته‌اند.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید