خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  اولدوز قاسمی، جواد احمدی و امیر ستاری به دادگاه ارومیه احضار شدند / سند

اولدوز قاسمی، جواد احمدی و امیر ستاری به دادگاه ارومیه احضار شدند / سند

خبرگزاری هرانا – اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری، سه فعال ترک (آذربایجانی) در پی شکایت معاون دادستان ارومیه با دریافت ابلاغیه ای الکترونیکی به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شدند. بر اساس این ابلاغیه آنها باید در تاریخ ۱۷ مهرماه در محل دادسرا حاضر شوند. این سه شهروند در فروردین ماه سال جاری توسط دادگاه کیفری دو نقده از اتهامات مطروحه تبرئه شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری با شکایت معاون دادستان ارومیه به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شدند.

بر اساس این ابلاغیه، اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری با شکایت معاون دادستان شهرستان ارومیه مبنی بر “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم غیرقانونی و داشتن مدارک فرقه گرایی”، باید در روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸ در شعبه دادسرای عمومی و دادگاه انقلاب این شهر حاضر شوند.

لازم به ذکر است که در تیرماه سال جاری، زمانی که پدر امیر ستاری برای پس گرفتن وثیقه سپرده شده به دادگاه نقده مراجعه کرده بود، به وی اعلام شد که پرونده آنها با “فشار نهادهای امنیتی” مجدداً به جریان افتاده است.

جلسه دادگاه این سه شهروند در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سال جاری در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو نقده به ریاست قاضی کیومرثی برگزار و حکم برائت هر سه در تاریخ ۲۵ فروردین ماه به آنها ابلاغ شده بود.

در تاریخ ۴ خردادماه ۹۷، این سه شهروند به همراه چند تن دیگر از فعالان آذربایجان غربی در مراسم دوازدهمین سالگرد کشته شدگان اعتراضات خونین خرداد ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده و پس از اتمام مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد همه بازداشت شدگان به غیر از این سه شهروند آزاد شده بودند.

اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری پس از چند روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات با قرار وثیقه آزادشده بودند.

جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه  اولدوز قاسمی، جواد احمدی یئکانلی و امیر ستاری رئوف در تاریخ ۲۶ دیماه سال گذشته در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری نقده برگزار شده بود. امیر ستاری که در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان تبریز است، اجازه حضور در جلسه دادگاه را نداشت و این جلسه بدون حضور وی برگزار شده بود.

گفتنی است پرونده این شهروندان پیشتر نیز توسط بازپرس پرونده مختومه اعلام شده بود و با فشار دستگاه‌های امنیتی مجددا توسط دادستان شهرستان نقده گشوده شده بود.

امیر ستاری رئوف در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ و در جریان اعتراضات سراسری دی ماه بازداشت و پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. وی در تاریخ ۱۶ خردادماه ۹۷ توسط شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عینا به تائید رسید. وی که در تاریخ ۱۹ تیرماه سال گذشته جهت تحمل دوران محکومیت ۷ ماهه خود راهی زندان تبریز شده بود در تاریخ ۲۷ شهریور ماه همان سال و در سومین ماه حبس مجددا توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “توهین به رهبری” به ۶ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

شعبه ۱۱ اجرای احکام دادگاه انقلاب تبریز در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۹۷ و بدون اطلاع این زندانی اقدام به تجمیع دو پرونده کرده و در پی این موضوع شعبه سوم تجدید نظر استان آذربایجان شرقی احکام صادره را «خلاف بیّن شرع» دانسته و حکم ۷ ماه محکومیت تائید و اجرا شده وی به ۵ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرده است.

اولدوز قاسمی در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۷، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب نقده به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی نهایتا در تاریخ ۱۱ فروردین ماه سال جاری توسط شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید