خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  لغو مجوز مدارس طبیعت با فتوای مراجع تقلید

لغو مجوز مدارس طبیعت با فتوای مراجع تقلید

خبرگزاری هرانا – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز در یک نشست خبری اعلام کرد “بنا به فتوای مراجع تقلید، فعالیت مدارس طبیعت غیر شرعی خوانده شده” همینطور وزارت اطلاعات، بنیان‌گذاران این مدارس که از سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را آغاز کردند “توده‌ای” دانسته، بر همین اساس مجوز فعالیت این مدارس لغو شده است. در این مدارس که به همت فعالان محیط زیست راه اندازی شده بود قرار بود کودکان از طریق “بازی” و “به طور بی‌واسطه” در دل طبیعت تجربه کنند و درباره آن بیاموزند. آنها در این مدارس، شیوه ارتباط گرفتن و نترسیدن از حیوانات، و لذت کاشت گیاه و نگهداری از درختان را می‌آموختند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز سه شنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از لغو اجازه صدور مجوز مدارس طبیعت خبر داد.

عیسی کلانتری اعلام کرد: “طبق فتوای مراجع تقلید، فعالیت مدارس طبیعت غیر شرعی اعلام شد و رسما به سازمان محیط زیست اعلام کردند که حق صدور مجوز برای مدارس طبیعت نداریم”.

کلانتری ادامه داد: “سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال ایجاد محمل قانونی برای مدارس طبیعت بود اما یک ماه پس از شروع این پیگیری‌ها از طرف مراجع تقلید فتوا صادر شد که فعالیت مدارس طبیعت غیر دینی است”.

وی در پاسخ به چرایی مخالفت با ادامه فعالیت مدارس طبیعت گفت: ” گفته می‌شود که در مدارس طبیعت ایدئولوژی‌های غیردینی تبلیغ می‌شود. برای مثال سگ به جای خواهر و گربه به جای برادر تلقی می‌شود. افزون بر این‌ها دو ماه پیش وزارت اطلاعات نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال کرد که دو نفر از بنیانگذاران مدارس طبیعت جزو حزب توده بوده‌اند و صلاحیت کار در این حوزه را ندارند”.

گفتنی است مدارس طبیعت، ایده خلاقانه‌ای بود که از سال ۹۳ در ایران،  فعالیت خود را آغاز کرد و مجوزش زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست صادر می‌شد. این مدارس به سبک و شیوه مدارس آموزش و پرورش اداره نمی‌شوند. آن‌ها طبیعت را به‌مثابه مدرسه‌ای بزرگ می‌دانند و کودکان در این مدارس به فعالیت‌های آزاد و بازی می‌پردازند و جواب سؤال‌های خود را درباره طبیعت کشف می‌کنند. آنها در این مدارس، شیوه ارتباط گرفتن و نترسیدن از حیوانات، و لذت کاشت گیاه و نگهداری از درختان را می‌آموزند. در واقع یاد می‌گیرند که طبیعت محل اصلی زندگی آن‌ها است و باید به آن اهمیت بدهند. خاک‌بازی، گل‌بازی، ‌دویدن و بالارفتن از درخت بخشی از تجاربی است که بچه‌ها در مدارس طبیعت می‌توانند بیاموزند. مدیران این مدارس با پذیرش این مسئله که کودکان در سنین ابتدایی نباید آموزش ببینند، بلکه باید تجربه کسب کنند، در این مدارس به کودکان شیوه زندگی را می‌آموزند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید