خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضاییه در خصوص شرایط مرخصی زندانیان در ایام عید غدیر و ایام تاسوعا عاشورا

ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضاییه در خصوص شرایط مرخصی زندانیان در ایام عید غدیر و ایام تاسوعا عاشورا

خبرگزاری هرانا – رئیس قوه قضاییه در خصوص شرایط اعطای مرخصی زندانیان به مناسبت عید غدیر و ایام تاسوعا و عاشورا بخشنامه ای به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور ابلاغ کرد و شرایط افرادی که مشمول این مرخصی‌ها می‌شوند یا از آن محروم هستند را توضیح داد. زندانیان متهم به اقدام علیه امنیت کشور که شامل عمده زندانیان سیاسی می‌شود از این مرخصی‌ها محروم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در خصوص شرایط مرخصی زندانیان به مناسبت عید غدیر و ایام تاسوعا و عاشورا بخشنامه ای به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه به افراد مشمول یک هفته مرخصی اعطا می‌شود.

شرایط افراد مشمول و محروم از مرخصی مذکور در این بخشنامه به شرح زیر اعلام شده است:

الف – زندانیان محکوم به حبس:

۱- محکومین به حبس ابد به شرط تحمل حداقل ۵ سال حبس.

۲- محکومین به حبس بیش از ۱۰ سال به شرط تحمل حداقل یک سال حبس.

۳- محکومین به حبس بیش از ۵ سال تا ۱۰ سال به شرط تحمل شش ماه حبس.

۴- محکومین به حبس بیش از یک سال تا ۵ سال به شرط تحمل دو ماه حبس.

۵- محکومین به یک سال حبس و کمتر از آن به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس.

تبصره: محکومین به حبس یا حبس و جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن‌ها کمتر از شش ماه باشد، مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می‌شود.

ب- زندانیان محکوم به جزای نقدی:

۱- محکومین به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن‌ها بیش از یکصد و بیست میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل دو ماه حبس.

۲- محکومین به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن‌ها بیش از هفتاد میلیون ریال تا یکصد و بیست میلیون ریال باشد، به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس.

تبصره: محکومین به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن‌ها تا هفتاد میلیون ریال باشد مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می‌شود.

ج- محکومین به پرداخت دیه و محکومین مالی:

زندانیانی که به دلیل عجز از پرداخت دیه در بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت‌های مالی، صرف نظر از مدت اقامت در زندان از مرخصی موضوع این بخشنامه برخوردار خواهند بود.

تبصره: در مورد محکومین موضوع این بند که دارای شاکی‌های متعدد می‌باشند، چنانچه در زمان بهره‌مندی از مرخصی یا تمدید آن موفق به اخذ رضایت برخی از شکات گردند، تمدید مجدد مرخصی به منظور اخذ رضایت از سایر شکات بلامانع است.

د – مفاد این بخشنامه شامل مرتکبین جرائم ذیل نخواهد بود:

محکومین جرائم سرقت‌های مسلحانه و مقرون به آزار، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور، آدم ربایی، جرائم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، دایر کردن مراکز فساد و فحشاء، اسید پاشی، اخلال در نظام اقتصادی، قاچاق مشروبات الکلی، محکومین به قصاص و اعدام و حدود شرعی، محکومین دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم، محکومینی که به شرارت مشهورند، قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر و روان گردان‌ها و سایر محکومینی که اخلاق و رفتار آن‌ها در زندان به گونه‌ای بوده که بنا به نظر دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری یا رئیس زندان یا شورای طبقه بندی شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند.

تبصره یک: در مورد محکومین مواد مخدر که میزان محکومیت آنان بیش از پنج سال باشد، ترتیبی اتخاذ گردد هر چهل و هشت ساعت یکبار خود را به مراجع انتظامی محل سکونت خویش معرفی نمایند.

تبصره دو: منظور از قاچاق عمده مواد مخدر و روان گردان‌ها بیش از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک و ملحقات آن و بیش از ۲۰۰ گرم هرویین و روان‌گردان‌ها و ملحقات آن می‌باشد.

این بخشنامه با امضای ابراهیم رئیسی به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور ابلاغ شده و در انتهای آن تاکید شده است که دادستانهای سراسر کشور ملزم به اجرای این بخشنامه بوده و بر حسن اجرای آن نظارت خواهند نمود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید