خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در سردشت

زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در سردشت

خبرگزاری هرانا – طی سه روز اخیر، در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان سردشت، دو کولبر به شدت زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی این شهر منتقل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز جمعه ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸، نیروهای سپاه پاسداران در منطقه‌ی مرزی سردشت به سوی گروهی از کولبران آتش گشودند و در نتیجه یک کولبر به شدت زخمی شد.

هویت فرد زخمی شده “یونس پیروتی، فرزند محمد، از اهالی روستای بیوران سفلی” احراز شده است.

در گزارشی دیگر روز چهارشنبه ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸، گروهی از کولبران همین منطقه‌ در حادثه‌ای مشابه، هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و در نتیجه آن، یک کولبر از ناحیه پا و ران به شدت زخمی شد.

هویت این فرد “شاکر کولانی” احراز شده است.

گفتنی است این افراد جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی سردشت منتقل شده‌اند.

بر اساس این گزارش در هر دو مورد، نیروهای مرزبانی به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک، این کولبران را در حالی هدف قرار داده اند که ایشان هیچگونه کالای قاچاقی به همراه نداشته اند.

شهرستان سردشت در جنوب غربی استان آذربایجان غربی قرار دارد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

یونس پیروتی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید