خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی‌ شدن ۵ کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در پیرانشهر

کشته و زخمی‌ شدن ۵ کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در پیرانشهر

خبرگزاری هرانا – طی روز های گذشته، در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر، یک کولبر کشته و ۴ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸، در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در “پاسگاه مرزی نیلان” از توابع شهرستان پیرانشهر، یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت فرد کشته شده “فاخر عبداللهی، ٢۵ ساله، فرزند سعید” احراز شده است.

همچنین در گزارشی دیگر، روز یکشنبه ۱۳ مردادماه، دو کولبر به نام‌های “رشید خندانی” و “خلیل قادری” و روز سه‌شنبه ۸ مردادماه نیز دو کولبر دیگر به نام‌های “محمد چوکلی” و “محمد حسن‌زاده”، در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش در تمامی این موارد، نیروهای مرزبانی به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک، این کولبران را در حالی هدف قرار داده اند.

پیرانشهر شهری است در غرب کشور ایران و در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

فاخر عبداللهی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید