خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اعدام ۳ زندانی در زندان تبریز/ بخشش ۱۷ محکوم به اعدام در جیرفت طی ۲ سال گذشته

اعدام ۳ زندانی در زندان تبریز/ بخشش ۱۷ محکوم به اعدام در جیرفت طی ۲ سال گذشته

خبرگزاری هرانا – دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت از بخشش ۱۷ زندانی محکوم به اعدام با گذشت اولیای دم، طی ۲ سال گذشته در این شهرستان خبر داد و گفت که از میان آنها، هفت زندانی طی ۴ ماهه گذشته از چوبه دار رهایی یافتند. در خبری دیگر طی دو هفته گذشته دست‌کم سه زندانی که پیشتر از بایت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان تبریز اعدام شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت گفت: “طی چهار ماهه ابتدای سال ۹۸ با رضایت اولیای دم هفت نفر محکوم به اعدام از چوبه دار رهایی یافتند.

سلامی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت با این خبر، افزود: “طی دو سال گذشته تا به امروز با رضایت اولیای دم، ۱۷ نفر محکوم به اعدام در زندان جیرفت از چوبه دار رهایی یافتند”.

وی از اقدامات خانواده‌های اولیای دم قدردانی کرد و افزود: “ضرورت دارد فرهنگ گذشت و بخشایش بیش از گذشته در جامعه ترویج داده شود تا بازهم شاهد چنین صحنه‌های زیبایی در جامعه باشیم”.

اعدام دست‌کم سه زندانی در زندان تبریز

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۸ مرداد ماه، حکم یک زندانی که با اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی تبریز به اجرا درآمد. هویت این زندانی صمد محمودزاده احراز شده است.

صمد محمودزاده، شهروند اهل تبریز بود و حدود ۲۳ ماه پیش به اتهام قتل برادر همسرش بازداشت شده بود.

همچنین روز سه‌شنبه ۱ مرداد ماه نیز دو زندانی به نام عقیل شادهی ۳۱ ساله اهل عجب شیر و بهنام رنجبر که هردو با اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بودند در زندان مرکزی تبریز اعدام شدند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «عقیل شادهی بر سر اختلافات شخصی فردی به‌نام کسری را به قتل رسانده بود و بهنام رنجبر نیز از لحاظ روحی و جسمی مریض بود. او داروهای اعصاب و روان مصرف میکرد و مشکلات شدید روانی داشت».

اعدام این سه زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید