خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  روایت تجربه تلخ یک کودک ۱۲ ساله قربانی اسید پاشی

روایت تجربه تلخ یک کودک ۱۲ ساله قربانی اسید پاشی

خبرگزاری هرانا – ماهان پسری ۱۲ ساله است که در پی جر و بحثی کودکانه قربانی اسیدپاشی شده است. مردی که مرتکب این اقدام شده ۲۳ سال دارد، از همسایگان این خانواده است. پدر ماهان میگوید یک روز پسرم سراسیمه از مدرسه به خانه برگشت و در حالی که یک طرف صورت، دور چشم، قسمتی از سر و پشت بدنش آسیب دیده بود گفت شخصی روی صورتش نفت پاشیده است. بلافاصله او را به بیمارستان منتقل کردیم و تحت درمان قرار گرفت، اما با توجه به شدت سوختگی و این که ماهان کودکی در حال رشد است باید مکررا تحت عمل جراحی با هزینه های سنگین قرار بگیرد. خانواده ماهان علیرغم حال ناخوشی که پس از وقوع این حادثه دارند توانسته اند کمی روحیه پسرشان را احیا کنند. ماهان نیز می‌گوید که می خواهد جراح پلاستیک شود تا به افرادی مثل خودش کمک کند. پدر ماهان ضمن تشریح حادثه از نبود قوانین پیشگیرانه در خصوص  اسیدپاشی از هزینه های بالای درمان و عدم  وجود سازمان های حمایت کننده برای قربانیان اسیدپاشی میگوید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، پدری که فرزند ۱۲ ساله اش ماهان، قربانی اسید پاشی شده است، طی گفت و گویی جزییات وقوع این حادثه تلخ را روایت می‌کند.

پدر ماهان روز وقوع حادثه را اینگونه تعریف میکند :” پسرم دوازده سال داشت که این اتفاق افتاد. سال گذشته یک روز مثل همیشه به مدرسه رفت و بعد از چند دقیقه زنگ خانه را چند بار پشت هم زدند وقتی در را باز کردیم رنگ صورت پسرم برگشته بود و می گفت نفت ریختند تو صورتم . او را به بیمارستان رساندیم و فهمیدیم با اسید سوخته است. در این یک سال چندین بار جراحی شده . یک طرف صورت، دور چشم، قسمتی از سر و پشت بدنش آسیب دیده است”.

وی در خصوص علت این حادثه گفت: “یکی از افرادی که در محله ما خانه و مغازه دارد و در واقع همسایه ما هستند با پسرم جر و بحث کرده بود و یک روز که پسرم به مدرسه می رفته او این کار را انجام داده و به قول خودش انتقام گرفته است. من از پسرم سوال کردم، گفت ما دعوا کرده بودیم و به هم بد و بیراه هم گفتیم ولی شرایطی نبود که بخواهد کینه داشته باشد و دست به این کار بزند”.

این پدر در توصیف شرایط روحی فرزند و سایر اعضای خانواده پس از حادثه می‌گوید: “خدا رو شکر روحیه پسرم بسیار عالی است. نه در محیط مدرسه مشکل دارد نه با دوستانش، اما من و مادرش هنوز نتوانستیم با این شرایط کنار بیاییم، نمی توانیم پسرمان را با این شرایط ببینیم. من بیشتر شب‌ها نمی خوابم و تا صبح راه می روم  همسرم وقتی بچه ها نیستند، مدام گریه می کند.درسش هم خوب است. همیشه می گوید، می خواهم جراح پلاستیک شوم تا به افرادی مثل خودم کمک کنم

وی ادامه داد: “هر چه داشتیم فروختیم اما نمی توانیم از پس هزینه ها بربیاییم. افرادی مثل پسر من بارها و بارها باید جراحی کنند مخصوصا افرادی که در حال رشد هستند، باید تعداد بیشتری جراحی انجام دهند. هیچ سازمان و ارگانی هم به ما کمک نمی کند، می گویند ضارب دارین او باید بدهد! اگر از او بخواهیم بگیریم که باید رضایت بدهیم و این را نمی‌خواهیم در ضمن با بخشیدن ما شرایط برای بقیه بدتر می‌شود.  وقتی کسی که این کار را انجام می دهد، مجازات نشود راه برای بقیه باز می شود”.

وی ضمن اشاره به نبود قوانین پیشگیرانه و مجازات کافی برای مرتکبین به اسیدپاشی گفت: ” تا قانون تغییر نکند این جرم باقی می ماند. فقط زندان دارد. به ندرت کسی حکم قصاص گرفته و کسانی هم که موفق به گرفتن حکم شدند ، اجرا نشده است. هیچ کس حق ندارد خودش دیگری را مجازات کند آن هم به این شیوه وحشیانه. اگر به کسی چاقو بزنی یا شلیک کنی بعد از مدتی خوب می شود ولی افرادی مانند پسر تا آخر عمر باید عذاب بکشند و تمام زندگی شان تحت تاثیر این جنایت تغییر می کند و در واقع نابود می شود. حرفم این است به داد افرادی مثل پسر من برسید”.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قراین حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

به تازگی پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفته است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸، ماده های ۳، ۴ و ۵ طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را بررسی و در نهایت تصویب کردند. یک روز پیش از آن نیز ۲ ماده دیگر از این طرح به تائید نمایندگان مجلس رسیده بود.

لازم به ذکر است که پیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی این طرح مصوبه ای مقرر کرده اند که بر اساس آن برای “اسیدپاشی با قصد ایجاد ناامنی” مجازات اعدام در نظر گرفته خواهد شد. از طرفی با پیشنهاد طیبه سیاوشی مبنی بر محدود کردن دسترسی آسان به خرید و فروش اسید مخالفت کرده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید