خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور قرار منع تعقیب برای حسین شریعتمداری در خصوص شکایت محمدرضا شجریان و ۱۹ پرونده دیگر

صدور قرار منع تعقیب برای حسین شریعتمداری در خصوص شکایت محمدرضا شجریان و ۱۹ پرونده دیگر

خبرگزاری هرانا – محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع محمدرضا شجریان، از صدور قرار منع تعقیب برای حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان خبر داد و افزود در همین ارتباط و در مهلت مقرر قانونی نسبت به قرار صادره در خصوص شکایت موکل اعتراض کردیم تا قرار صادره در دادگاه مورد بررسی قرار گیرد. گفتنی است بعد از گذشت ۱۰ سال، شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه استان تهران علیرغم ۱۹ شکایت دیگر علیه مدیرمسئول روزنامه کیهان در یک پرونده واحد، برای تمام این شکایت‌ها قرار منع پیگرد صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، امروز یکشنبه ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸، محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع محمدرضا شجریان از صدور قرار منع تعقیب برای مدیر مسئول روزنامه کیهان خبر داد.

محمدحسین آقاسی گفت: “شکایتی از سوی استاد شجریان در سال ۸۸ از حسین شریعتمداری مطرح کردیم که این شکایت در ادامه با ۱۹ شکایت دیگر علیه مدیرمسئول روزنامه کیهان جمع و تبدیل به یک پرونده واحد شد، اما جالب این است که اخیرا و بعد از گذشت ۱۰ سال، شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه در تمام این شکایت‌ها قرار منع پیگرد صادر کرده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به اسامی شاکیان پرونده ادامه داد: ” دادستان عمومی و انقلاب تهران، قربان بهزادیان رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، سید علیرضا بهشتی، محمدمهدی امامی ناصری، دفتر حقوقی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، خانه سینما به مدیریت محمدمهدی عسگرپور، سید علی‌اکبر محتشمی‌پور، لیلا زارعی، ابوالفضل فاتح، محمدرضا شجریان، رئیس دولت اصلاحات (دو شکایت) مهدی ملال‌لو مدیرمسئول وقت روزنامه ایران در سال ۸۹، دادیار شعبه اول بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، مهدی فتحی‌زاده، خدارحم مفید دهکردی، امیرحسین آذرمنش رئیس دادگستری سرابله، سید علی موسوی مطلق، عباس امیری‌فر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و میرحسین موسوی از شاکیان پرونده بوده‌اند”.

وی افزود: “شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تمام شکایات به جز شکایت دادستان تهران را به خاطر اینکه مجازات اتهامات انتسابی درجه ۶ محسوب و تا ۵ سال از وقوع جرم امکان پیگیری دارد، مشمول مرور زمان دانسته و رد کرده است. این در حالی است که حداقل در شکایت شجریان از شریعتمداری، در سال ۹۶ یعنی دو سال قبل لایحه کتبی روی پرونده گذاشته‌ام و حتی در زمان طرح شکایت، با احضار بازپرس دادسرا، شریعتمداری یک جلسه در دادسرا حاضر و دیگر نیامد و حتی از بازپرس وقت شعبه درخواست صدور حکم جلب کردم اما گفت که تلفن می‌زند و شریعتمداری را احضار می‌کند. به صراحت ماده ۲۶۴ قانون آئین دادرسی کیفری، بازپرس باید ظرف پنج روز از تاریخ پایان تحقیقات، عقیده خود را در قالب قرار مناسب (منع پیگرد یا قرار جلب به دادرسی) صادر کند”.

وی با اشاره به این که از سایر شکایات جز در یک مورد اطلاعی ندارد، گف : ” شکایت دادستان عمومی و انقلاب تهران از شریعتمداری نیز مربوط به ۲۸ آذر سال ۹۱ و به اتهام توهین به مقدسات است که شعبه بازپرسی به علت عدم کفایت ادله جهت احراز وقوع رفتار مجرمانه قرار منع پیگرد صادر کرده است.

لازم به ذکر است مدیر مسئول روزنامه کیهان در تاریخ ۳۰ مهرماه سال ۹۷، برای تفهیم اتهام درباره ۱۴ شکایت در دادگاه حاضر شد.  بیشترین تعداد شکایت‌ها از سوی نهاد ریاست جمهوری علیه مدیر مسئول کیهان مطرح شد.

همچنین وی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۷، از بابت ۱۸ فقره شکایت دیگر نیز به دادسرای فرهنگ و رسانه رفت و درباره تعدادی از این شکایت‌ها تفهیم اتهام شد. تعداد شکایات دولت از شریعتمداری بالغ بر ۳۰ فقره بوده است که در خصوص تعدادی از این شکایت‌ها تفهیم اتهام صورت گرفته است.

حسین شریعتمداری روزنامه‌نگار ایرانی اصولگرا و مدیر مسئول روزنامه کیهان و از تاریخ ۱ دی‌ماه ۱۳۷۲ به عنوان نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در مؤسسه کیهان مشغول به کار است.

کیهان قدیمی‌ترین روزنامه‌ در حال انتشار بعد از روزنامه اطلاعات در ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید